Wróć do aktualności
Dots

Wcześniejsza spłata leasingu — co musisz wiedzieć?

Autor: Paweł Makarewicz 21 kwietnia 2024 Szacowany czas czytania: 6 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

W dzisiejszych czasach leasing jest popularną formą finansowania zakupu różnych dóbr, od samochodów po specjalistyczne maszyny i urządzenia. Jednakże wiele osób zastanawia się, czy można wcześniej spłacić leasing i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule przeanalizujemy wszystkie kluczowe aspekty, jakie niesie za sobą wcześniejsza spłata leasingu, od dodatkowych opłat po koszty podatkowe.

Czy można wcześniej spłacić leasing?

No dobrze, w takim razie czy można spłacić leasing wcześniej? Tak, wcześniejsza spłata leasingu jest możliwa, jednakże nie zawsze jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy od rodzaju leasingu, samego przedmiotu leasingu oraz warunków umowy, jakie zostały ustalone pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą. Spłata leasingu przed czasem jest więc możliwa. A jak to wygląda w praktyce?

Wcześniejsza zakończenie leasingu a rodzaj leasingu

Warto zauważyć, że różne rodzaje leasingu mają zupełnie inne warunki dotyczące wcześniejszej spłaty. Istnieją dwa główne rodzaje leasingu: finansowy, którego substytutem jest bardzo popularna pożyczka leasingowa (Dowiedz się więcej, czym jest pożyczka leasingowa), oraz najczęściej spotykany leasing operacyjny. Wcześniejsze zakończenie leasingu finansowego oraz pożyczki to sytuacja niemal codzienna, standardowa. Inaczej wygląda to w przypadku finansowania operacyjnego gdzie spłata leasingu przed czasem to sytuacja rzadka, wcześniej nieplanowana.

Wcześniejsza spłata leasingu finansowego

W przypadku leasingu finansowego oraz pożyczki, wcześniejsza spłata jest możliwa i często wiąże się koniecznością zapłacenia prowizji naliczanej od kapitału pozostałego do spłaty. Prowizja za wcześniejsze zakończenie leasingu to koszt około 2% nadpłacanej kwoty. Jest on wyszczególniony w tabeli opłat i prowizji każdej firmy leasingowej. A więc to wysokość kapitału do spłaty jest w tym przypadku najistotniejszym czynnikiem jeżeli w grę wchodzi wcześniejsza spłata leasingu, a odsetki w zasadzie nie mają znaczenia. Są naliczane jedynie za okres od płatności ostatniej raty pożyczki/leasingu finansowego do dnia spłaty całości zobowiązania.

Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego

Czy można wcześniej spłacić leasing operacyjny? Tu procedura w spłacie różni się znacznie od leasingu finansowego. W przypadku samochodów osobowych wcześniejsze zakończenie umowy leasingu jest możliwe dopiero po upływie 2 lat od jej zawarcia. W leasingu operacyjnym ustawodawca zastrzegł, że spłata leasingu przed czasem może nastąpić dopiero gdy upłynęło co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, co zazwyczaj odpowiada tym właśnie dwóm latom.

Po spełnieniu tych warunków, masz możliwość spłaty leasingu, uwzględniając koszty miesięcznych rat oraz ustaloną już cenę wykupu pojazdu, którą określono przy podpisywaniu umowy. Suma wszystkich rat łącznie z wykupem zostanie pomniejszona o stopę dyskonta i będzie stanowić kwotę pozostałą do spłaty. Dodatkowo, należy być przygotowanym na możliwość poniesienia opłaty manipulacyjnej lub innych kosztów uwzględnionych w umowie leasingowej. Podsumowując, jest to wcześniejsza spłata leasingu, a odsetki płacimy niejako za okres przyszły, w którym nie użytkowaliśmy jeszcze przedmiotu leasingu. W odróżnieniu od pożyczki i leasingu finansowego leasingobiorca ponosi koszty wszystkich pozostałych do spłaty rat łącznie z odsetkami pomniejszonymi o dyskonto, wartości wykupu i opłat dodatkowych. Jest to więc rozwiązanie mało korzystne dla leasingobiorcy.

Dowiedz się więcej, czym różni się leasing operacyjny od finansowego.

Jak przeprowadzić spłatę leasingu przed czasem?

Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę leasingu, warto najpierw skonsultować się z leasingodawcą w celu uzyskania informacji czy Twój leasing można spłacić wcześniej oraz szczegółowych danych na temat warunków umowy i ewentualnych kosztów związanych z wcześniejszym zakończeniem umowy. Następnie należy uregulować wszystkie zaległe płatności oraz ewentualne dodatkowe opłaty, które mogą wynikać z wcześniejszej spłaty. 

Wcześniejsza spłata leasingu a odsetki

Nieprawdą jest, że jednym z głównych czynników kosztowych wpływających na decyzję o wcześniejszej spłacie leasingu są odsetki. Pamiętajmy, że w leasingu finansowym oraz pożyczce na koszt spłaty wpływa wartość kapitału pozostałego do spłaty oraz wysokość prowizji, a w leasingu operacyjnym wysokość rat pozostałych do spłaty łącznie z wykupem, zastosowana stopa dyskonta oraz pobierana prowizja. 

Wcześniejsza spłata leasingu a koszty podatkowe

Wcześniejsza spłata leasingu a koszty podatkowe — w kontekście podatku dochodowego, opłaty leasingowe uznawane są za koszt uzyskania przychodu. Wcześniejsze zakończenie leasingu operacyjnego nie wymaga korekty kosztów związanych z opłaconymi wcześniej ratami leasingowymi. Dodatkowo, sama większa wpłata również będzie traktowana jako koszt uzyskania przychodu.

Należy natomiast pamiętać, że odliczane koszty podatkowe zależą od wartości samochodu i wynoszą 150 000 zł dla pojazdów spalinowych oraz 225 000 zł dla samochodów elektrycznych.

W przypadku podatku VAT, wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego nie ma wpływu na skutki podatkowe. Nie ma konieczności korekty dotychczas odliczonego VAT. Odliczenie podatku VAT może być ograniczone do 50% w przypadku samochodu używanego zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych, lub nawet do 100%, jednakże tylko w sytuacji, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych. Dodatkowo, aby odliczyć 100% VAT, konieczne jest zgłoszenie samochodu w urzędzie skarbowym oraz prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, tzw. kilometrówki.

Wcześniejsza spłata leasingu a koszty podatkowe w leasingu finansowym to już odrębne zagadnienie. Raty leasingu finansowego nie są kosztem uzyskania przychodu, a jedynie ich część odsetkowa. W tym przypadku nadpłata lub całkowita spłata takiego leasingu nie ma wpływu na nasze podatki i jest interpretowana jako czysta spłata kapitału. Nie zapominajmy, że po stronie kosztowej nadal możemy rozliczyć prowizję, którą firma leasingowa z pewnością nam w takim przypadku naliczy.

Czy leasing można spłacić wcześniej — podsumowanie

Czy leasing można spłacić wcześniej? Wniosek jest taki, że wcześniejsza spłata leasingu jest możliwa, ale należy dokładnie przeanalizować warunki umowy oraz skonsultować się z leasingodawcą w celu uzyskania szczegółowych informacji. Dużo osób zastanawia się, czy leasing można spłacić szybciej i ile to właściwie będzie kosztowało. Zwracamy także uwagę na ewentualne konsekwencje podatkowe. Niezależnie jaką decyzję podejmiemy, zawsze warto skontaktować się niezależnym ekspertem z FI Finance Polska.

Ostatnie wpisy: