Wróć do aktualności
Sposób rozliczania leasingu w kosztach firmy Dots

Jak rozliczać leasing w kosztach firmy – 2024

Autor: Paweł Makarewicz 5 października 2022 Szacowany czas czytania: 4 minuty Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Zastanawiasz się, jak rozliczyć leasing samochodowy w firmie? Ten artykuł przybliży Ci zasady wliczania rat leasingowych do kosztów podatkowych. Leasing samochodowy jest coraz częściej wybieraną opcją dla wielu przedsiębiorców, zapewniającą im dostęp do nowych lub używanych pojazdów bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów zakupu. W tym kontekście, zrozumienie jak rozliczyć leasing samochodu osobowego w firmie staje się kluczowym aspektem zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury!

Rata leasingu w kosztach: Dlaczego warto zdecydować się na leasing?

Leasing przede wszystkim umożliwia nabycie samochodu lub innego pojazdu, który niezbędny jest w Twojej codziennej pracy oraz umożliwi rozwój prowadzonej działalności. Tym sposobem możesz łatwo uniknąć zamrażania dużej części budżetu, ponieważ jesteś zobowiązany wyłącznie do opłacania miesięcznej raty o stałej wysokości. Ponadto leasing samochodu ciężarowego czy leasing auta osobowego to m.in.:

  • elastyczne warunki umowy (zmiana czasu jej trwania, wysokości raty, wkładu własnego itp.),
  • szybka decyzja leasingodawcy,
  • brak skomplikowanych formalności,
  • możliwość wykupu pojazdu po skończonej umowie.

Co więcej, umowa leasingowa umożliwia legalną optymalizację podatkową większości wydatków związanych z leasingowanym samochodem.

Sposób rozliczania leasingu w firmie, czyli jak wpisać leasing w koszty

Leasing jest niezwykle opłacalny dla właścicieli działalności zarówno w przypadku samochodów osobowych czy ciężarowych, jak i rozmaitych maszyn rolniczych. Przedsiębiorcy mogą dogodnie rozliczać raty leasingowe, w związku z czym pomniejszają oni przychód swojej firmy o poniesione koszty. Dzięki temu podatek dochodowy płacony jest od niższej kwoty, co procentuje jego znacznie mniejszą wysokością.

Należy przy tym jednak pamiętać o limitach ujmowania w kosztach opłat leasingowych, które obowiązują. Czynni podatnicy VAT natomiast mogą dodatkowo odliczać podatek VAT w swoich miesięcznych rozliczeniach. Do kosztów leasingu, które mogą być rozliczane, uwzględniane są również wydatki eksploatacyjne, takie jak zakup paliwa, serwisy, przeglądy techniczne czy naprawy pojazdu. Odliczeniu może podlegać wówczas 75% ich wartości.

Leasing w kosztach: ograniczenia wliczania rat leasingowych do kosztów podatkowych

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłaty wynikające z umowy leasingu nie są uznawane za koszty podatkowe w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem umowy. W przypadku leasingu samochodów elektrycznych limit ten wynosi 225 000 zł.

Rata leasingowa w kosztach, gdy auto jest wykorzystywane do celów prywatnych

Choć wydawać by się mogło, że wykorzystanie samochodu leasingowanego do celów prywatnych ogranicza możliwość wliczenia całej raty leasingowej do kosztów firmy, prawo podatkowe ma tu swoje szczególne regulacje. Zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jeżeli wartość samochodu nie przekracza 150 tys. zł, raty leasingowe mogą zostać uwzględnione w kosztach podatkowych firmy w 100%, nawet jeśli pojazd jest wykorzystywany prywatnie.

Takie rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorców, gdyż pozwala im na pełne uwzględnienie kosztów leasingu w kosztach podatkowych firmy, niezależnie od prywatnego wykorzystania pojazdu.

Leasing w kosztach firmy 2023 – podsumowanie

Podsumowując, leasing samochodowy jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, dając im możliwość korzystania z pojazdu bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów zakupu. Wartościowym aspektem jest możliwość uwzględniania rat leasingowych w kosztach podatkowych firmy, co przekłada się na korzystniejsze rozliczenia. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest indywidualna i zawsze warto skonsultować szczegóły z doradcą leasingowym, podatkowym czy księgowym.

Ostatnie wpisy: