Wróć do aktualności
Dots

Rejestracja samochodu po leasingu na osobę fizyczną lub firmę 2024

Autor: Paweł Makarewicz 25 marca 2024 Szacowany czas czytania: 7 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Przerejestrowanie samochodu po leasingu na osobę fizyczną czy na firmę? Niezależnie które rozwiązanie wybierzemy, po zakończeniu leasingu samochodu, konieczne jest przerejestrowanie pojazdu na nowego właściciela. Rejestracja samochodu po leasingu może wydawać się skomplikowana, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące tego procesu.

Czy trzeba przerejestrować auto po wykupie z leasingu?

Po zakończeniu umowy leasingowej i wykupie samochodu z leasingu, nie jest konieczne natychmiastowe przerejestrowanie pojazdu na nowego właściciela. Nabywca pojazdu mechanicznego ma obowiązek dokonać rejestracji na swoje dane w ciągu miesiąca od zakupu, jednakże są okoliczności, w których nie trzeba tego robić. Tego dowiesz się w dalszej części artykułu. Od początku 2022 roku kary za przeterminowaną rejestrację pojazdu wynoszą od 200 do 1000 zł. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i różnych typów spółek. Nałożenie kary pozostaje w gestii starosty i z naszego doświadczenia wynika, że często nie jest naliczana, nawet gdy przerejestrowanie samochodu po leasingu nastąpi z dużym opóźnieniem od ustawowego terminu.

Jak przerejestrować samochód po leasingu?

Przerejestrowanie samochodu po wykupie z leasingu to istotny krok, który zapewnia prawidłowe ustanowienie nowego właściciela pojazdu oraz umożliwia legalne użytkowanie. W takim razie jak przerejestrować samochód po leasingu? Rejestracja auta po leasingu wymaga skompletowania niezbędnych dokumentów. Lista może się nieznacznie różnić w zależności od wydziału komunikacji. Typowe dokumenty obejmują dokumenty potwierdzające wykup pojazdu z leasingu, a więc:

 • fakturę wykupową,
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • tablice rejestracyjne.

Zwróćmy uwagę czy auto posiada aktualny przegląd techniczny, gdyż w takim przypadku przerejestrowanie auta po leasingu nie będzie możliwe. Przygotujmy również dowód osobisty lub inne dokumenty potwierdzające naszą tożsamość jako nowego właściciela.

Następnie należy udać się do urzędu komunikacji oraz złożyć dokumenty uprzednio wypełniając wniosek o rejestrację pojazdu. Po złożeniu dokumentów i uregulowaniu wszelkich wymaganych opłat, urząd dokona rejestracji samochodu na nowego właściciela, wydając tymczasowy dowód rejestracyjny, ważny 30 dni. Rejestracja samochodu poleasingowego na dowód stały następuje najczęściej w 3 tygodnie. Po tym okresie należy ponownie wybrać się do urzędu i odebrać dowód stały. W zależności od procedur urzędu komunikacji, przed odbiorem dowodu rejestracyjnego, możemy zostać poproszeni o okazanie potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC naszego pojazdu.

Na osobę fizyczną

Rejestracja samochodu po leasingu na osobę fizyczną nie różni się niczym od rejestracji na firmę. Nadal podstawowym dokumentem wskazującym na zmianę właściciela jest faktura wykupowa z leasingu. W dowodzie rejestracyjnym nowym właścicielem jest osoba identyfikowana ze wskazanym numerem PESEL. Pamiętajmy, że jeżeli rejestracja samochodu po leasingu na osobę fizyczną ma wiązać się z wyłączeniem pojazdu z prowadzonej działalności gospodarczej, faktury wykupowej nie należy księgować jako koszt i traktować jedynie jako dokument potwierdzający zmianę właściciela.

Na firmę

Przerejestrowanie samochodu z leasingu na firmę, o ile mamy do czynienia z jednoosobową działalnością gospodarczą, dokonywane jest w identyczny sposób jak na osobę fizyczną. Przypominamy, że jeżeli leasingobiorcą była spółka prawa handlowego, rejestracja samochodu po leasingu na osobę fizyczną jest niemożliwa. W takim przypadku właścicielem przerejestrowanego pojazdu staje się były leasingobiorca, a więc spółka.

Ile czasu na przerejestrowanie samochodu po wykupie z leasingu?

Ile czasu na przerejestrowanie auta po leasingu? Po zakończeniu umowy leasingowej zaleca się jak najszybsze przerejestrowanie samochodu. Takie działanie pozwala na ograniczenie problemów związanych z brakiem aktualnej dokumentacji oraz, co nawet istotniejsze, pozwala na zawarcie polisy komunikacyjnej na nowego właściciela pojazdu – nie firmę leasingową wpisaną w dowód rejestracyjny. Brak rejestracji pojazdu w ciągu miesiąca od daty nabycia na fakturze, która w 2024 roku jest równoznaczna ze zgłoszeniem zbycia pojazdu, może skutkować karą. Dokładnie, ile czasu na przerejestrowanie samochodu po wykupie z leasingu mamy, jeśli nie chcemy płacić kar? Od stycznia 2024 roku właściciel niezgłaszający rejestracji w ciągu 30 dni otrzyma mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli opóźnienie przekroczy 180 dni, kara podwaja się i może sięgnąć nawet 1000 zł.

Co jest potrzebne do zarejestrowania samochodu po leasingu?

Przerejestrowanie samochodu po leasingu wymaga określonych dokumentów i formalności, które należy spełnić. Jeśli będziesz chciał przerejestrować samochód po zakończeniu leasingu, Wydział Komunikacji poprosi Cię o standardowe dokumenty:

 • dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym,
 • oryginał faktury zakupu (może być to wydrukowana wersja elektroniczna),
 • tablice rejestracyjne,
 • w zależności od wydziału komunikacji możesz zostać poproszony o okazanie ważnej polisy OC.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta po leasingu?

Przyjrzyjmy się teraz kosztom związanym z przerejestrowaniem samochodu. Nie musisz się zbytnio martwić, ponieważ przerejestrowanie samochodu z leasingu na firmę nie jest bardzo drogie. Przerejestrowanie samochodu po leasingu to wydatek rzędu 180 zł. Tyle powinna cię kosztować rejestracja auta po leasingu, chyba że zechcesz mieć własne, spersonalizowane tablice rejestracyjne, co będzie kosztować dokładnie 1000 zł.

Na opłatę składają się:

 • Tablice rejestracyjne standardowe (może się okazać, że nie trzeba ich wymieniać, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów) – 80 zł,
 • Nowy dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • Pozwolenie czasowe – 13,5 zł,
 • Nalepka kontrolna – 18,5 zł,
 • Naklejka legalizacyjna – 12,5 zł,
 • Opłata ewidencyjna – 2 zł.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po leasingu?

Przerejestrowanie samochodu po leasingu nie wiąże się z koniecznością zmiany tablic rejestracyjnych. To nowy właściciel może zdecydować się na wydanie nowych tablic rejestracyjnych lub pozostawienie starych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku samochodów ciężarowych, gdzie zmiana numerów rejestracyjnych wiąże się z koniecznością uzyskania wielu dokumentów w związku z wykonywaną działalnością transportową.

Zdarza się, że nowy właściciel zdecyduje się na wydanie nowych tablic z przyczyn estetycznych, na przykład, jeśli stare tablice są uszkodzone lub noszą ślady zużycia. Może je również zostawić gdy po prostu stare numeru mu pasują.

Czy można sprzedać samochód po leasingu bez rejestracji?

Sprzedaż samochodu po leasingu bez rejestracji jest możliwa, ale należy przestrzegać określonych procedur i wymagań prawnych. Wiedząc ile czasu na przerejestrowanie auta po leasingu faktycznie mamy, pamiętajmy, że żeby sprzedać samochód po leasingu bez rejestracji, transakcję sprzedaży należy zrealizować w okresie jednego miesiąca od wykupu z leasingu. W takim przypadku wystawiana jest kolejna faktura na nowego kupującego, a faktura wykupowa z leasingu staje się fakturą przejściową. Aby dowiedzieć się więcej na temat procesu sprzedaży samochodu po leasingu, warto zapoznać się z artykułem: sprzedaż samochodu po leasingu.

Jak przerejestrować auto po leasingu — podsumowanie

Przerejestrowanie auta po leasingu nie jest skomplikowanym procesem. Pamiętajmy, że dokładne przestrzeganie procedur rejestracyjnych jest kluczowe dla legalności użytkowania pojazdu oraz uniknięcia kar. Przerejestrowanie samochodu z leasingu na firmę lub osobę fizyczną wiążę się ze skompletowaniem niezbędnych dokumentów, wizytą w urzędzie oraz opłatami. Po złożeniu dokumentów przerejestrowanie samochodu po wykupie z leasingu pozostaje w gestii wydziału komunikacji.

Ostatnie wpisy: