Wróć do aktualności
Czy leasing z wysokim wykupem się opłaca Dots

Leasing z wysokim wykupem — czy to się opłaca?

Autor: Paweł Makarewicz 9 września 2022 Szacowany czas czytania: 5 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Usługa leasingu cieszy się niezwykle dużą popularnością, głównie wśród przedsiębiorstw. Coraz częściej jednak korzystają z niego również klienci indywidualni. Czy leasing z wysokim wykupem oraz wyższą miesięczną ratą to opłacalne rozwiązanie? Sprawdź, jak znaleźć idealną ofertę dla siebie.

Leasing z wysoką wartością wykupu — z czego składa się umowa leasingu?

Leasing samochodu z wysokim wykupem wiąże się z koniecznością zawarcia stosownej umowy pomiędzy poszczególnymi stronami — w tym przypadku leasingodawcą oraz leasingobiorcą. W związku z tym strona korzystająca z takiej usługi leasingowej zobowiązuje się do opłacenia określonego odsetka wartości pojazdu, czyli tzw. czynszu inicjalnego. Jest to procedura mająca na celu zabezpieczenie interesów leasingodawcy. Oprócz tego klient w ramach podpisanej umowy regularnie płaci comiesięczną ratę za użytkowanie samochodu.

Leasing samochodów osobowych zazwyczaj wiąże się również z koniecznością wykupu pojazdu. Wysokość takiej kwoty ustala się na samym początku i nie podlega ona zmianie w trakcie trwania umowy. W tym przypadku wysoki wykup generuje korzystne, niskie raty, które klient zobowiązuje się spłacać co miesiąc. Aby wszystko dokładnie wyliczyć, zaleca się użycie takiego narzędzia jak kalkulator leasingu, ponieważ wszystkie konieczne do uregulowania opłaty wpływają na siebie nawzajem.

Wady i zalety leasingu z wysokim wykupem 

Leasing z wysoką wartością wykupu to rozwiązanie, które ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze tego rodzaju leasingu, warto dokładnie zrozumieć korzyści i potencjalne trudności, które mogą wyniknąć z tego typu umowy. Poniżej przedstawiamy analizę zalet i wad leasingu z wysokim wykupem.

Zalety

Leasing z wysoką wartością wykupu posiada szereg korzyści, które warto wziąć pod uwagę:

 • Niskie koszty początkowe: Pozwala firmom na korzystanie z drogich środków trwałych bez konieczności pokrywania pełnych kosztów ich zakupu.
 • Atrakcyjne warunki umowy: Firmy mogą liczyć na atrakcyjne warunki umowy, które umożliwiają dostosowanie jej do aktualnej sytuacji finansowej.
 • Niższe raty miesięczne: Raty są niższe w porównaniu do innych form leasingu, co pozwala na oszczędności na bieżących wydatkach.
 • Możliwość rezygnacji z wykupu: Leasingobiorca ma możliwość zwrócenia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy bez dodatkowych kosztów.

Wady

Mimo wielu zalet, leasing z wysoką wartością wykupu posiada również pewne wady, które mogą stanowić wyzwanie dla niektórych firm:

 • Wysokie koszty na koniec umowy: W zależności od wartości przedmiotu leasingu, koszty na koniec umowy mogą być znaczne.
 • Wyższe całkowite koszty leasingu: Pomimo niższych miesięcznych rat, całkowite koszty leasingu mogą być wyższe ze względu na wartość wykupu.
 • Ryzyko związane z utratą wartości przedmiotu: W przypadku znacznego zużycia lub uszkodzenia przedmiotu leasingu, firma może zostać obciążona dodatkowymi kosztami.
 • Ograniczenia dotyczące leasingu używanych pojazdów i limitów przebiegu: Leasing z wysoką wartością wykupu zazwyczaj jest dostępny tylko dla nowych pojazdów i wiąże się z ustalonym limitem przebiegu.

Podsumowując, w przypadku leasingu operacyjnego z wysokim wykupem może okazać się, że całkowity koszt takiego przedsięwzięcia będzie większy niż w przypadku niskiego wykupu. Jest to spowodowane głównie wyższą sumą odsetek. Wówczas taka forma leasingu auta używanego nie opłaca się w sytuacji, w której planuje się korzystać z pojazdu po zakończeniu umowy. 

Z drugiej strony leasing z wysokim wykupem sprawdzi się doskonale jako alternatywa dla kupna bądź kredytu, w szczególności wśród małych przedsiębiorców.

Kiedy opłaca się wybrać leasing z wysoką wartością wykupu?

Leasing z wysoką wartością wykupu pozwala na niższe raty miesięczne, chociaż łączny koszt finansowania będzie wyższy w porównaniu z leasingiem o wysokich ratach i niskiej wartości wykupu. W trakcie trwania umowy leasingowej spłacana jest wartość równa deprecjacji przedmiotu. Warto zauważyć, że leasingobiorca nie ma pełnej kontroli nad ustalaniem wartości wykupu, które zależy od wielu czynników.

Decyzja o leasingu z wysoką wartością wykupu może być korzystna, gdy:

 1. Firma chce minimalizować początkowe i bieżące koszty: Dzięki niskiemu wkładowi początkowemu i obniżonym ratom, koszty leasingu mogą być zredukowane nawet o 40-60% w porównaniu do leasingu z niskim wykupem.
 2. Firma nie planuje wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy: W takim przypadku przedmiot może zostać zwrócony leasingodawcy, a firma może podpisać nową umowę leasingową na nowy środek trwały.
 3. Firma planuje natychmiastową sprzedaż przedmiotu po wykupie: Gdy wartość wykupu jest wysoka i zbliżona do ceny rynkowej, różnica między nimi, a co za tym idzie, zobowiązanie podatkowe, jest minimalna.

Koszt i raty leasingu możesz obliczyć za pomocą naszego intuicyjnego narzędzia Kalkulatora leasingowego.

Leasing z wysokim wykupem — podsumowanie

Leasing z wysoką wartością wykupu jest atrakcyjny dla firm dążących do minimalizacji kosztów początkowych i bieżących, oferując niższe raty miesięczne. Mimo to może prowadzić do wyższych całkowitych kosztów finansowania. Wartość wykupu ustala leasingodawca, uwzględniając wiele czynników. Ostatecznie, wybór leasingu z wysoką wartością wykupu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych firmy.

Ostatnie wpisy: