Wróć do aktualności
Leasing w PLN, czy w EURO - który bardziej się opłaca? Obrazek przedstawia konsultacje klientki z doradcą Dots

Leasing w obcej walucie — Czy opłaca się leasing w Euro?

Autor: Paweł Makarewicz 2 września 2022 Szacowany czas czytania: 5 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Decyzja o inwestycji w przedsiębiorstwie zawsze wiąże się z poszukiwaniem najbardziej efektywnych finansowo rozwiązań. Dlatego wielu przedsiębiorców zastanawia się nad leasingiem w obcej walucie, zwłaszcza w euro. Ta opcja, mimo pewnych ryzyk, może być korzystna ze względu na niższe stopy procentowe oraz specyficzne warunki finansowania. Czy jednak leasing w euro jest dla każdego? Jakie są warunki, aby z niego skorzystać i jakie są różnice między leasingiem w euro a leasingiem w złotówkach?

Leasing w EURO: Dla kogo leasing w walucie obcej?

Leasing samochodu osobowego w obcej walucie to rozwiązanie rozpatrywane przez wielu przedsiębiorców. Nie każdy jednak powinien się na nie decydować, aby nie ponieść jedynie większych strat. Ta inwestycja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób zarabiających w euro, frankach szwajcarskich bądź jenach japońskich. Najważniejsza zasada to uzyskiwanie przychodów w innej walucie niż PLN.

Leasing w euro może być na pierwszy rzut oka tańszy od leasingu złotówkowego. Dzieje się tak ze względu na różnice w stopach procentowych dla euro i złotówki. Dla przedsiębiorstw, które generują przychody w euro, leasing w tej walucie eliminuje ryzyko walutowe i pozwala na uniknięcie kosztów przewalutowania.

Leasing walutowy a denominowany

Zarówno leasing auta używanego, jak i leasing nowego samochodu, a także wszelkich innych rzeczy ruchomych można podzielić na dwa rodzaje — denominowany oraz walutowy. Pierwszy z nich cechuje się zapisem w umowie rat w obcej walucie. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie przelewy na konto mają by wykonywane w złotych. Drugi natomiast charakteryzują płatności w wybranej walucie, np. euro.

Który z nich jest korzystniejszy? Leasing denominowany wiąże się ze spreadem walutowym, czyli zjawiskiem polegającym na różnicy kursu kupna i sprzedaży waluty. Zdarza się, iż wynosi on nawet 40 groszy — w zależności od banku. Nie wolno zapominać, że wiąże się to z wahaniami wysokości miesięcznych opłaty, ponieważ wartość przedmiotu umowy, który został zakupiony w złotych, przeliczana jest na euro bądź inną walutę. Taki leasing samochodowy może zatem stanowić niemałe ryzyko.

Leasing walutowy również wiąże się ze spreadem, jednak w znacznie mniejszym stopniu, co warto mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru.

Leasing samochodu w EURO

Leasing samochodowy w euro, zarówno dla samochodów osobowych jak i ciężarowych, jest popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród firm eksportujących towar czy świadczących usługi za granicą. Decyzja o leasingu samochodu w euro powinna być jednak świadomie podjęta, zważając na potencjalne ryzyko walutowe i analizując indywidualną sytuację finansową firmy.

Kalkulator leasingowy w euro to doskonałe narzędzie pomocne w określeniu wysokości raty. Co ważne — odbywa się to bez konieczności podawania danych osobowych. Dzięki temu przyszły leasingobiorca zachowuje prywatność i anonimowość, a dodatkowo poprawnie i szybko obliczyć kwotę comiesięcznych opłat oraz pobrać ofertę leasingu w pdf. Kalkulator leasingu samochodowego dostępny jest online, dzięki czemu nie trzeba wychodzić z domu, natomiast przez cały proces da się przejść samodzielnie. Wystarczy wykonać tylko kilka kroków, aby móc zarabiać na swojej przyszłościowej inwestycji.

Czy opłaca się leasing w Euro?

Decyzja o finansowaniu leasingu w euro zamiast w lokalnej walucie, takiej jak złotówki, może zależeć od kilku czynników, w tym od aktualnych i przewidywanych kursów walut, od ogólnej sytuacji ekonomicznej oraz od indywidualnych okoliczności firmy lub osoby biorącej leasing.

Zalety leasingu w euro:

  1. Stabilność waluty — Euro jest zazwyczaj postrzegane jako bardziej stabilna waluta niż wiele walut krajowych, co może być korzystne w przypadku długoterminowych umów.
  2. Niższe stawki procentowe — Euro często oferuje niższe stawki procentowe w porównaniu do lokalnych walut, co może obniżyć całkowity koszt finansowania.

Wady leasingu w euro:

  1. Ryzyko walutowe — Jeśli dochody generowane są w lokalnej walucie, płacenie rat leasingowych w euro może prowadzić do nieprzewidywalnych kosztów z powodu fluktuacji kursów walutowych.
  2. Koszty zarządzania ryzykiem — Może być konieczne stosowanie instrumentów zabezpieczających kursy walutowe, co generuje dodatkowe koszty.

Kiedy warto rozważyć leasing w euro?

  • Przychody w euro — Jeśli firma generuje znaczną część przychodów w euro, leasing w tej walucie może zminimalizować ryzyko kursowe.
  • Korzystne prognozy kursu euro — Jeśli spodziewane są stabilne lub korzystne zmiany kursu euro względem lokalnej waluty, to może to być opłacalne.

Leasing w EURO czy w PLN — podsumowanie

Wybór między leasingiem w euro a leasingiem w złotówkach, to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualną sytuację finansową firmy, jej przepływy walutowe oraz ewentualne ryzyko walutowe. Wybór odpowiedniego rodzaju leasingu może przynieść znaczące korzyści finansowe dla Twojego przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że możesz również skorzystać z naszego kalkulatora leasingowego, aby sprawdzić koszt leasingu i podjąć odpowiednią decyzję.

Decyzja, czy wybrać leasing w euro, czy w złotówkach, zależy od wielu czynników. Firmy, które mają znaczące przychody w euro, mogą korzystać z leasingu w euro, minimalizując ryzyko walutowe. Jednak dla przedsiębiorstw, które nie mają przychodów w euro, leasing złotówkowy może być bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w kontekście potencjalnych ryzyk walutowych.

Ostatnie wpisy: