Wróć do aktualności
Od czego zależy rata leasingu samochodu? Jak obliczyć ratę leasingową? Obrazek przedstawia uścisk rąk i moment zawarcia umowy na leasing samochodu Dots

Jak obliczyć ratę leasingu? Od czego zależy jej wysokość?

Autor: Paweł Makarewicz 10 lipca 2022 Szacowany czas czytania: 5 minut Kategorie: Kompendium wiedzy o leasingu, Poradnik dla leasingobiorców

Raty leasingu stanowią jeden z kluczowych elementów każdej umowy. Istnieje wiele czynników wpływających na ich wysokość oraz liczbę — należą do nich m.in. długość okresu finansowania lub wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Co więcej, miesięczną ratę leasingową można bez problemu obliczyć za pomocą wygodnego kalkulatora online. Co ma bezpośredni wpływ na wysokość rat leasingowych?

Czym właściwie jest rata leasingowa i z czego się składa?

Leasing samochodów osobowych wiąże się z koniecznością systematycznej spłaty rat. Czym one dokładnie są? To cykliczne opłaty, które klient zobowiązuje się regulować wobec leasingodawcy, zgodnie z zasadami przyjętymi w umowie. W najprostszym ujęciu jest to płatność za bezpośrednie użytkowanie środka trwałego — czyli w tym przypadku pojazdu. Raty w ramach leasingu zazwyczaj należy regulować w comiesięcznym odstępie, lecz w niektórych przypadkach mogą być również spłacane np. kwartalnie. Najczęściej spotykaną formą rat są te o równej wartości. Można jednak spotkać się z pojęciem raty malejącej (degresywnej) tak jak w przypadku m.in. kredytów.

Jak obliczyć ratę leasingową? Jakie parametry wpływają na wysokość rat?

Odpowiednia kalkulacja leasingu stanowi bardzo ważny aspekt podczas zawierania takiej umowy. Uwagę potencjalnych klientów najczęściej zajmują kwestie wartości raty leasingowej — co bezpośrednio na nią wpływa? Czynniki, które decydują o wysokości takiej opłaty to m.in. marża leasingodawcy, wysokość oprocentowania, czas trwania umowy oraz wartość samego środka trwałego wykorzystywanego w ramach leasingu. Co więcej, wysoki wkład własny może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia comiesięcznej raty leasingowej.

Jak wyliczyć odsetki od raty leasingowej

Wielu przedsiębiorców korzysta z leasingu jako atrakcyjnej alternatywy finansowej. Jednak przy podpisywaniu umowy leasingowej ważne jest zrozumienie, jakie koszty mogą wynikać z tej formy finansowania. Jednym z tych kosztów są odsetki od raty leasingowej. Aby móc kontrolować swoje finanse, warto umieć je obliczyć. Proces ten nie jest skomplikowany, ale wymaga kilku informacji. Przede wszystkim, będziemy potrzebować wysokości raty leasingowej, stopy oprocentowania i okresu trwania umowy leasingowej.

Po zamianie stopy oprocentowania na wartość dziesiętną, mnożymy wysokość raty przez stopę, aby obliczyć odsetki za każdą ratę. Następnie mnożymy odsetki za jedną ratę przez liczbę rat, aby uzyskać całkowitą kwotę odsetek. Ten proces pozwala nam dokładniej oszacować koszty leasingu i lepiej zarządzać budżetem.

Wartość końcowa, czyli ostatnia rata leasingu

Po uregulowaniu ostatniej raty leasingowej umowa zostaje zakończona. Wówczas leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu na własność. Nie jest to jednak regułą. Oferty leasingowe dzielą się na leasingi operacyjne oraz finansowe. W ramach tej pierwszej korzystający ma prawo wykupić pojazd zwykle za dużo niższą kwotę. Leasing finansowy natomiast nie przewiduje takiej możliwości, ponieważ przedmiot umowy po jej zakończeniu staje się własnością leasingodawcy.

Kalkulator leasingu pozwoli na dokładnie wyliczenie raty leasingu i pobranie oferty na leasing online

Aby skutecznie obliczyć wszelkie niezbędne wartości takie jak właśnie wysokość raty leasingu, warto skorzystać z dostępnego i precyzyjnego narzędzia, jakim jest kalkulator leasingu. Dodatkowo za jego pomocą z łatwością pobierzesz interesującą Cię ofertę oraz porównasz ją z wieloma innymi.

Czy rata leasingu jest kosztem uzyskania przychodu i można ją odliczyć?

Tak, w przypadku samochodów osobowych do 150 tys. złotych oraz 225 tys. złotych w przypadku samochodów elektrycznych, 100% wartości raty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu przez okres 5 lat oraz posiadanie dokumentów potwierdzających umowę leasingową i faktury za raty leasingowe są istotnymi warunkami dla możliwości odliczenia rat leasingowych od podstawy opodatkowania.

Warto pamiętać, że zasady jak rozliczać leasing w kosztach firmy mogą ulegać zmianom, dlatego zawsze zaleca się skonsultowanie z doradcą podatkowym lub księgowym, aby uzyskać najbardziej aktualne i precyzyjne informacje dotyczące odliczeń w danym kontekście prawno-podatkowym.

Jak wyliczyć ratę leasingową — podsumowanie

Raty leasingowe stanowią ważny element umowy leasingowej, a ich wysokość zależy od różnych czynników, takich jak długość okresu finansowania, marża leasingodawcy, oprocentowanie oraz wartość leasingowanego środka trwałego. Istnieją również narzędzia, takie jak kalkulator leasingu, które ułatwiają dokładne obliczenie raty leasingowej oraz pozwalają na pobranie ofert online.

Ostatnie wpisy: