Wróć do aktualności
Leasing finansowy czy operacyjny? Który wybrać - obrazek przedstawia grupę ludzi podczas konsultacji Dots

Leasing operacyjny a finansowy — różnice

Autor: Paweł Makarewicz 2 czerwca 2022 Szacowany czas czytania: 4 minuty Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Leasing jest niezwykle popularnym rozwiązaniem finansowym dla wielu przedsiębiorstw, zarówno tych nowych, jak i o ugruntowanej pozycji na rynku. Umożliwia rozwój biznesu i inwestycje bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy na początku. Kluczowe jest zrozumienie różnic między leasingiem operacyjnym a finansowym. Oto co musisz wiedzieć, aby podjąć dobrą decyzję dla Twojego przedsiębiorstwa.

Czym się różni leasing operacyjny od finansowego?

Oferty leasingowe są wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców. Pozwalają one na podjęcie inwestycji czy zakup nowego sprzętu bez konieczności wydawania znacznej sumy pieniędzy od razu. Istnieją dwa główne rodzaje leasingu – operacyjny oraz finansowy. Chociaż oba typy są popularne, różnią się one kilkoma kluczowymi aspektami, które warto zrozumieć przed podjęciem decyzji.

Leasing operacyjny a finansowy – różnice

Choć obie te formy leasingu umożliwiają uniknięcie dużych jednorazowych wydatków, mają jednocześnie kilka różnic. Przede wszystkim dotyczą one sposobu rozliczania.

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu. Samochód jest więc zaliczany do jego składników majątkowych. W związku z tym to firma leasingowa zobowiązana jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a nie leasingobiorca, który jedynie używa auta.

Dopiero po zakończeniu umowy przedsiębiorca może wykupić pojazd na własność za ustaloną kwotę, jednak nie musi tego robić. Co więcej, leasing operacyjny samochodu osobowego lub ciężarowego zawierany jest na dłuższy okres niż leasing finansowy. Jego czas trwania wynosi zazwyczaj co najmniej 24 miesiące, podczas gdy leasing finansowy możliwy jest nawet jedynie na pół roku. 

Wypróbuj: kalkulator leasingu operacyjnego

Leasing finansowy

Leasing finansowy natomiast obliguje leasingobiorcę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i umożliwia mu wpis pojazdu lub innego przedmiotu umowy do rejestru środków trwałych. Dużą różnicą pomiędzy tymi formami finansowania jest również fakt, że w przypadku leasingu finansowego leasingobiorca po spłaceniu ostatniej raty staje się automatycznie właścicielem samochodu.

Co istotne, w odróżnieniu od leasingu operacyjnego, nie musi on wówczas ponosić w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Jednocześnie nie może on jednak zwrócić pojazdu firmie finansującej. Ponadto w przypadku wyboru formy finansowej leasingobiorca zobowiązany jest do opłacenia podatku VAT w całości z góry. W leasingu operacyjnym jest on natomiast doliczany w wysokości 23% do miesięcznych rat.

Wypróbuj: kalkulator leasingu finansowego

Leasing operacyjny czy finansowy – który korzystniejszy?

Który rodzaj leasingu okaże się korzystniejszy, zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Jeżeli firma poszukuje elastycznego rozwiązania, które umożliwi korzystanie z pojazdu bez obowiązku jego finalnego wykupu i z minimalnym zaangażowaniem finansowym na początku umowy, leasing operacyjny może być lepszym wyborem. Natomiast leasing finansowy to dobry wybór dla tych, którzy chcą stać się pełnoprawnymi właścicielami pojazdu po zakończeniu umowy.

Leasing operacyjny a finansowy księgowanie

Kwestia księgowania różni się pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. W leasingu operacyjnym to leasingodawca jest odpowiedzialny za odpisy amortyzacyjne, natomiast w leasingu finansowym obowiązek ten spoczywa na leasingobiorcy. Ponadto, w przypadku leasingu finansowego przedmiot umowy jest wpisywany do rejestru środków trwałych przedsiębiorstwa.

Leasing finansowy a operacyjny — podsumowanie

Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy oferują swoje unikalne zalety, a wybór między nimi zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej Twojego przedsiębiorstwa. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na różnice w księgowaniu, obowiązkach związanych z amortyzacją, a także planach dotyczących przyszłej własności pojazdu. Pamiętaj, że kluczem do korzystnego wyboru jest zrozumienie specyfiki obu form leasingu oraz dostosowanie ich do Twoich unikalnych potrzeb biznesowych.

Ostatnie wpisy: