Wróć do aktualności
Dots

Leasing samochodu na taxi: czy to opłacalne rozwiązanie?

Autor: Paweł Makarewicz 18 października 2023 Szacowany czas czytania: 7 minut Kategorie: Bez kategorii

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się nad możliwością rozpoczęcia pracy jako kierowca taksówki, korzystając z platform takich jak Bolt, Uber czy FreeNow. Jednym z kluczowych wyborów, przed którym stają ci, którzy pragną dołączyć do świata taksówkarzy, jest decyzja dotycząca pojazdu. Czy lepiej jest zakupić auto na własność, czy może wziąć leasing na taxi? Ten artykuł ma na celu przybliżyć zalety i wady wzięcia w leasing taxi oraz dostarczyć informacji, które pomogą potencjalnym kierowcom podjąć mądrą decyzję.

Czy leasing taxi jest w ogóle możliwy?

Wielu przyszłych kierowców taksówek zadaje sobie to pytanie. Okazuje się, że leasing auta na taxi stał się dostępny i korzystny dla wielu osób. Zarówno duże firmy taksówkarskie, jak i indywidualni kierowcy mogą skorzystać z tego rozwiązania. Warto jednak dobrze poznać zasady i warunki leasingu dla taksówkarzy, zanim podejmie się decyzję o wzięciu finansowania zwanego jako leasing taxi.

Leasing dla kierowców Bolta, Ubera i FreeNow: Czy jednoosobowe firmy mają szansę na leasing?

Leasing samochodu na taxi nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych korporacji taksówkowych takich jak Bolt, Uber czy FreeNow. Jednoosobowe działalności, również obcokrajowcy prowadzący działalność w Polsce, mogą wnioskować o leasing auta na taxi. Dla wielu jednoosobowych firm taksówkarskich leasing może stanowić korzystne rozwiązanie, pozwalając na elastyczność finansową i dostęp do nowych pojazdów z wyższymi niż standardowo rabatami.

Przeczytaj także:

Leasing samochodu dla obcokrajowca w Polsce
Leasing dla startupów: jak uzyskać finansowanie samochodu?

Leasing auta na taxi: Jakie warunki trzeba spełnić?

Warunki leasingu na taxi mogą się różnić w zależności od firmy leasingowej. Przeważnie jednak istnieje kilka wspólnych kryteriów, które trzeba spełnić, ubiegając się o leasing samochodu na taxi. W zależności od firmy leasingowej należą do nich zazwyczaj: udokumentowanie stałego źródła dochodu, oraz współpracy z korporacją taksówkarską lub np. z Uberem. Przygotowanie się przed podjęciem rozmów z leasingodawcą może znacznie ułatwić proces. Możesz też użyć kalkulatora leasingowego online, aby sprawdzić ewentualne koszty i wysokość rat leasingowych.

Leasing dla taksówkarzy: O czym powinieneś wiedzieć?

Dla kierowców leasing na taxi może być atrakcyjnym rozwiązaniem. Pozwala to na uniknięcie konieczności wykładania dużej sumy na zakup auta oraz związanych z tym kosztów. Jednak należy pamiętać, że leasing wiąże się z pewnymi zobowiązaniami finansowymi i umownymi, które warto dokładnie zrozumieć przed podpisaniem umowy. Przykładowo, auto w leasing taxi musi posiadać pełne ubezpieczenie OC i AC z tak zwaną klauzulą taxi, przez co staje się automatycznie droższe. Część firm leasingowych warunkuje udzielenie pozytywnej decyzji leasingowej instalacją urządzenia GPS co stanowi dodatkowy koszt dla leasingobiorcy.

Porada 1: Auto nowe, czy używane?

Kiedy decydujemy się na leasing samochodu na taxi, musimy wybrać między nowym a używanym pojazdem. Nowe auta zazwyczaj charakteryzują się niższym ryzykiem awarii, ale wyższą ceną. Używane auta mogą być tańsze, ale mogą wymagać częstszych napraw. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Decydując się na leasing taxi auta nowego, mamy możliwość skorzystania z fabrycznej przeróbki pojazdu na gaz (nawet hybrydowego), co jest ryzykowne przy zakupie samochodu używanego. Co więcej, leasing na taxi nowe często wiąże się z uzyskaniem rabatów dealerskich na kupowane auto oraz fabrycznej gwarancji.

Porada 2: Ile może wynieść wkład własny?

Wiele umów leasingowych wymaga wpłacenia wkładu własnego. To kwota, którą kierowca musi uregulować przed rozpoczęciem leasingu. Wysokość wkładu własnego może się różnić i zależy od kilku czynników. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, aby wiedzieć, ile trzeba będzie zainwestować na początku. Biorąc auto w leasing na taxi za pośrednictwem FI Finance Polska najczęściej wystarczy, że wpłacisz 10% wartości samochodu. Oczywiście w zależności od okresu prowadzenia działalności Twojej firmy wysokość wymaganej wpłaty własnej może sięgnąć nawet 30%.

Porada 3: Utrata wartości samochodów na taxi

Należy pamiętać, że samochody używane w celach taksówkarskich szybciej tracą na wartości ze względu na intensywną eksploatację. Przy leasingu ważne jest, aby zrozumieć, jak to może wpłynąć na wartość pojazdu w momencie zakończenia umowy leasingowej. Aby zapobiec znacznej utracie wartości pojazdu, leasing taxi najczęściej brany jest na dwu lub trzyletni okres spłat. Zależy to oczywiście od preferencji użytkownika, który może zawrzeć umowę także na okres cztero lub pięcioletni.

Leasing dla taxi: Czy to się opłaca?

Biorąc leasing dla taxi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak koszty, dostępność funduszy, indywidualne preferencje oraz długość planowanego okresu pracy. Przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie przeanalizować korzyści i koszty, zasięgnąć porad specjalistów i porównać różne oferty leasingowe. Należy też zapytać o koszty dodatkowe związane z tabelą opłat i prowizji, stawki ubezpieczenia komunikacyjnego oraz innych dodatkowych kosztów, o ile występują.

Leasing pod taxi: Najbardziej popularne marki samochodów

Jaki samochód w leasing na taxi wybrać? Niektóre marki samochodów w leasingu są szczególnie popularne wśród taksówkarzy. Modele znanych producentów, które cechują się niezawodnością i ekonomicznością, często są wybierane na leasing pod taxi. Przy wyborze marki i modelu warto brać pod uwagę opinie innych taksówkarzy oraz parametry techniczne pojazdu. Nie zapomnijmy również o potencjalnej możliwości modyfikacji napędu. Mam na myśli ostatnio powszechne „gazowanie” pojazdów hybrydowych. Modyfikacja, która sprawia, że koszt paliwa niezbędnego do przejechania 100 km na terenie zabudowanym spada poniżej 10 zł. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla przedsiębiorcy. Przed rozpoczęciem przeróbki warto upewnić się, czy modyfikacja nie spowoduje utraty gwarancji producenta.

Najpopularniejsza marka w tej branży to Toyota leasing, a przede wszystkim modele Toyota Prius oraz Corolla. Pozostałe marki zostały w praktyce wyparte z rynku taksówkarskiego przez podane modele Toyoty.

Samochód w leasing na taxi: Podsumowanie

Leasing dla taksówkarzy może stanowić atrakcyjne rozwiązanie dla przyszłych i obecnych kierowców taksówek lub właścicieli firm działających w tej branży. Pozwala on na uniknięcie dużego wydatku na zakup auta, dostęp do nowoczesnych pojazdów oraz elastyczność finansową. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się z warunkami leasing taxi i skonsultować się z ekspertami FI Finance Polska. Wszystko po to, aby wybór był przemyślany i opłacalny w dłuższej perspektywie czasowej.

Ostatnie wpisy: