Wróć do aktualności
Dots

Leasing dla startupów: jak uzyskać finansowanie samochodu?

Autor: Paweł Makarewicz 11 września 2023 Szacowany czas czytania: 6 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Rozwój technologii i rosnące zainteresowanie przedsiębiorczością doprowadziły do boomu w liczbie startupów na całym świecie. Początkujący przedsiębiorcy często napotykają na wiele trudności, zwłaszcza gdy chodzi o finansowanie. Jednym z kluczowych czynników niezbędnych do rozwoju nowo założonej firmy jest posiadanie samochodu, który umożliwi mobilność i sprawną realizację działań biznesowych. W takiej sytuacji warto rozważyć leasing dla startupów jako atrakcyjną opcję finansowania pojazdu. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi i omówmy kluczowe aspekty związane ze startup leasing. 

Na czym polega leasing dla startupów?

Finansowanie startupów umożliwia przedsiębiorcom pozyskiwanie niezbędnych aktywów (samochodu, maszyny, wyposażenia biura) w zamian za regularne miesięczne raty. W porównaniu do tradycyjnego zakupu pojazdu, leasing startup oferuje kilka istotnych korzyści. Po pierwsze, nie wymaga angażowania dużych środków, co jest szczególnie istotne dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność i mają ograniczone środki finansowe. Po drugie leasing startup daje możliwość korzystania np. z wyższego segmentu samochodów, co jest kluczowe dla skutecznego prowadzenia biznesu. Po trzecie, koszty leasingu mogą być zaliczane jako koszty uzyskania przychodu, co pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania. Jeżeli właśnie rozpocząłeś działalność leasing startupów FI Finance Polska jest właśnie dla Ciebie. 

Sprawdź także nasz artykuł: Co to jest i na czym polega leasing

Leasing auta dla startupów — jakie warunki trzeba spełniać?

Jeśli interesuje cię leasing auto startup, musisz spełnić pewne minimalne wymagania. Przede wszystkim startup powinien być już zarejestrowany jako firma już działająca. Działalność musi mieć nadany numer NIP oraz REGON. Często spotykamy się z sytuacją, gdy nasi klienci pytają o możliwość wstępnego przyznania leasingu samochodów osobowych dla podmiotów jeszcze niezarejestrowanych lub z zawieszoną działalnością. Odpowiadając, wniosek o startup leasing zostanie pozytywnie rozpatrzony jedynie dla działających firm. Pamiętajmy więc o odwieszeniu działalności przed złożeniem wniosku. Nie ma wniosków „na próbę”. 

Obecnie nowoczesne instytucje finansowe odeszły od wymogu przedstawiania planu biznesowego, wykazującego potencjał rozwoju oraz zdolność do spłaty rat leasingowych. Większość wniosków jest rozpatrywana w oparciu o scoring BIK, a więc bierze pod uwagę informację o historii kredytowej. Klient dobrze spłacający kredyty bankowe, będzie z dużym prawdopodobieństwem spłacał leasing dla startupów. Istotnym aspektem analizy kredytowej jest również możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, np. w formie weksla właściciela firmy. 

Warunki na leasing dla startupów będą się różnić w zależności od instytucji finansowej i indywidualnych okoliczności. Dlatego warto skonsultować się doradcą finansowym, aby uzyskać szczegółowe informacje. 

Leasing startup — co oprócz auta?

Leasing dla startupów może obejmować nie tylko samochód, ale także inne aktywa potrzebne do prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na leasing maszyn i urządzeń, leasing komputerów czy nawet mebli, czy wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania firmy. Startup leasing to także bardzo popularne rozwiązanie w branży transportowej. Często kierowcy ciężarówek decydują się na założenie własnej firmy i działanie na własną rękę. Wtedy najprostszym rozwiązaniem jest leasing ciężarówki. Wybierając leasing jako formę finansowania, startupy mogą skorzystać z elastycznych warunków umowy, które umożliwią dostosowanie do zmieniających się potrzeb i wymagań biznesowych. 

Dlaczego leasing dla startupów to korzystny wybór?

Rozpoczęcie działalności wiąże się z licznymi kosztami, jakie przedsiębiorca musi ponieść, zanim jego działalność zacznie przynosić dochody. Dlatego leasing dla startupów jest taki korzystny. Leasingobiorca pozyskuje niezbędne aktywa za wartość wpłaconego udziału własnego, który waha się zazwyczaj w przedziale od 10% do 30% wartości przedmiotu leasingu. Pozostałą część spłaca w równych ratach, co pozwala na utrzymanie płynności przedsiębiorstwa i pokrycie kosztów stałych związanych z działalnością. 

Koszt i raty leasingu możesz obliczyć za pomocą naszego intuicyjnego narzędzia Kalkulatora leasingowego.

Startup leasing w FI Finance Polska — procedura i warunki finansowania startupów

FI Finance Polska, to jedna z wiodących firm oferująca indywidualne rozwiązania dla startupów. Niezależnie przez jaką firmę zamierzasz zrealizować leasing auto startup, należy dobrze przygotować się i zapoznać z listą niezbędnych dokumentów. To od nich będzie zależało czy leasing dla startupów będzie zaakceptowany i na jakich warunkach. Z uwagi na nieco wyższe ryzyko finansowania ponoszone przez instytucje oferujące leasing auto startup warunki leasingu mogą być bardziej restrykcyjne. Po pierwsze wymagana wpłata własna może być wyższa, a umowa leasingu zabezpieczona wekslem leasingobiorcy, mimo zabezpieczenia w formie finansowanego pojazdu. 

Aby uzyskać możliwie dobre warunki na leasing startup, należy przede wszystkim: 

  • Upewnić się, że siedziba firmy nie mieści się w biurze wirtualnym, 
  • Udokumentować swoje doświadczenie w branży, 
  • Przedstawić list intencyjny od potencjalnych klientów lub umowę współpracy 
  • Przedstawić oświadczenie majątkowe celem uwiarygodnienia naszej osoby jako leasingobiorcy 

Każda firma leasingowa ma inne wymogi na startup leasing, a część z nich ich w ogóle nie finansuje. Zawsze razem z wnioskiem warto złożyć dodatkowe dokumenty przemawiające na korzyść leasingobiorcy. Takie działanie pozwoli na skrócenie czasu decyzji oraz uniknięcie decyzji odmownej na leasing startup. Niestety klienci coraz częściej spotykają się z decyzją odmowną z uwagi na brak doświadczenia doradców, którym zaufali. Przed złożeniem wniosku o startup leasing najlepiej skontaktować się z przedstawicielem FI Finance Polska. 

Leasing dla startupów — podsumowanie

Leasing dla startupów to atrakcyjna forma finansowania samochodów lub innych aktywów niezbędnych do prowadzenia działalności. Dzięki niewielkim wymaganiom finansowym, leasing dla startupów umożliwia początkującym przedsiębiorcom szybki dostęp do potrzebnych zasobów. FI Finance Polska oferuje specjalne rozwiązania finansowe dla nowych firm, umożliwiając sprawną akceptację wniosku leasingowego. Skontaktuj się z nami i sprawdź nasze warunki leasingowe. 

Ostatnie wpisy: