Wróć do aktualności
Jak wyglądą procedura zawarcia leasingu - obrazek przedstawia rozmowę klientki z doradcą leasingowym. Dots

Jak wygląda procedura uzyskania leasingu krok po kroku?

Autor: Paweł Makarewicz 5 sierpnia 2022 Szacowany czas czytania: 4 minuty Kategorie: Kompendium wiedzy o leasingu, Poradnik dla leasingobiorców

Leasing to popularna forma finansowania zakupu środków trwałych, takich jak maszyny czy samochody, bez wykorzystywania własnych funduszy. Aby w pełni korzystać z jego zalet, kluczem jest zrozumienie całej procedury i dokładne przeanalizowanie każdego etapu. W tym artykule krok po kroku wyjaśniamy proces leasingowy, pomagając Ci podjąć świadomą decyzję. Zapraszamy do lektury!

Procedura leasingu krok po kroku

W przypadku decyzji o podjęciu leasingu, istotne jest zrozumienie poszczególnych kroków, jakie musisz podjąć, aby proces przebiegł sprawnie i efektywnie. Oto szczegółowy przegląd procesu leasingu od początku do końca.

Krok 1: Wybór leasingodawcy

Najpierw musisz wybrać leasingodawcę. Zrób to starannie, porównując różne oferty. Weź pod uwagę nie tylko podstawowe koszty, ale również dodatkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie, oraz warunki umowy.

Krok 2: Składanie wniosku

Po wybraniu oferty należy złożyć wniosek o leasing. W niektórych przypadkach wystarczy wypełniony wniosek i informacje o przedmiocie leasingu, który chcesz sfinansować. W bardziej złożonych sytuacjach może być wymagane dołączenie dodatkowych dokumentów, takich jak deklaracje podatkowe.

Krok 3: Rozpatrzenie wniosku

Firma leasingowa przeprowadzi ocenę Twojej zdolności kredytowej, sprawdzając Twoje dane w takich bazach jak BIK, KRD itp. Może to obejmować sprawdzenie Twojej historii kredytowej i aktualnej sytuacji finansowej.

Krok 4: Weryfikacja dostawcy i przedmiotu leasingu

Leasingodawca sprawdzi również dostawcę i przedmiot leasingu. Dotyczy to głównie przedmiotów używanych i dostawców niebędących autoryzowanym dealerem producenta danego środka trwałego.

Krok 5: Podpisanie umowy

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku następuje podpisanie umowy leasingu. Najczęściej odbywa się ono w siedzibie leasingobiorcy. Po podpisaniu umowy zazwyczaj jesteś zobowiązany do wpłaty kaucji.

Krok 6: Odbiór przedmiotu leasingu

Leasingodawca zamawia przedmiot leasingu u dostawcy. Po otrzymaniu przedmiotu i zapłaceniu za niego, leasingobiorca odbiera przedmiot leasingu.

Procedura leasingu — jak możemy ją ułatwić?

Aby ułatwić Ci przejście przez wszystkie najważniejsze etapy inwestowania, stworzyliśmy dla Ciebie kalkulator leasingowy. Jest to niezwykle przydatne narzędzie, dzięki któremu wyszukasz oferty leasingowe dostosowane do Twoich potrzeb – bez konieczności podawania swoich danych osobowych. Pomaga ono naszym klientom określić wysokość rat, w związku z czym nie muszą martwić się o wypłacalność. Kalkulator leasingowy online dopasowuje kwoty do możliwości oraz indywidualnej oceny zdolności finansowych.

Procedura Leasingowa: Właściwy wybór przedmiotu leasingu 

Szczególnie istotny jest również wybór właściwego przedmiotu leasingu. Warto wiedzieć, że może go stanowić niemal każda rzecz, która jest potrzebna do prowadzenia działalności gospodarczej — niezależnie od tego, czy jest nowa, czy też używana. Jeśli zatem prowadzisz firmę logistyczną, z pewnością zainteresuje Cię leasing samochodu ciężarowego. Jeżeli jesteś rolnikiem — leasing maszyn rolniczych, natomiast w przypadku, gdy potrzebujesz środka transportu na własny użytek, prawdopodobnie zaciekawi Cię leasing samochodu osobowego.

Procedura leasingu a formalności i podpisanie umowy leasingowej

Po wybraniu przedmiotu umowy należy przejść do pozostałych formalności. Konieczne jest przeprowadzenie weryfikacji przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej pod względem wypłacalności. Sprawdzana jest zdolność finansowa, a także historia kredytowa. Specjaliści przeszukują bazy BIK, KRD oraz BIG, aby określić, czy możliwe jest bezproblemowe zawiązanie umowy. Konieczna jest również kalkulacja leasingowa, którą można przeprowadzić na własny użytek za pośrednictwem naszego kalkulatora. Jeżeli wszystkie wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone i zaakceptowane, wygenerowana zostaje umowa. Po jej podpisaniu zwykle należy uiścić pierwszą opłatę. Zakończenie procesu skutkuje wydaniem pojazdu bądź innego sprzętu będącego przedmiotem leasingu.

Procedura leasingu krok po kroku — podsumowanie


Proces leasingu to złożony etap, który warto dokładnie poznać, planując finansowanie swojej firmy. Procedura leasingu obejmuje kilka kluczowych etapów, począwszy od wyboru odpowiedniego leasingodawcy, przez składanie wniosku i weryfikację zdolności kredytowej, aż po podpisanie umowy i odbiór przedmiotu leasingu. Istotne jest też dokładne zrozumienie, jaki przedmiot chcemy wziąć w leasing i z jakimi kosztami się to wiąże. Dzięki narzędziom takim jak kalkulator leasingowy, potencjalni leasingobiorcy mogą łatwiej określić, na jakich warunkach mogą podjąć umowę, uwzględniając swoją zdolność kredytową i potrzeby.

Ostatnie wpisy: