Wróć do aktualności
Dots

Kto to jest broker leasingowy i czym się zajmuje?

Autor: Paweł Makarewicz 21 grudnia 2023 Szacowany czas czytania: 6 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Brokerzy leasingowi to obecnie kluczowi gracze na rynku finansowym. Pełnią rolę specjalistów zajmujących się leasingiem, często również ubezpieczeniami. Kim jest broker leasingowy? Jakie są jego zadania i jakie korzyści przynosi klientom? Poznajmy tajemnice tej specjalistycznej formy działalności.

Kim jest broker leasingowy?

Zgodnie z definicją, broker to podmiot, czyli osoba prawna, osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna, która świadczy określone usługi, zazwyczaj w formie pośrednictwa, działając na rzecz innych.

Ogólnie rzecz biorąc, broker pełni rolę pośrednika między klientem a firmami oferującymi konkretne produkty lub usługi. Przykładem może być branża ubezpieczeniowa. Na rynku istnieje wiele firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne różnych ubezpieczycieli. Warto zaznaczyć, że broker posiada oferty wielu instytucji. W kontekście leasingu, broker leasingowy oferuje produkty kilku lub kilkunastu firm leasingowych, które rozliczają się z nim bezpośrednio za sprzedaż ich produktów. Ten temat zostanie dokładniej omówiony w dalszej części.

Czym zajmuje się broker leasingowy

Czym zajmuje się broker leasingowy? Bardzo proste, pełni istotną funkcję jako mediator między firmami leasingowymi (leasingodawcami) a przedsiębiorcami (leasingobiorcami). Współpracuje zarówno z instytucjami bankowymi, jak i pozabankowymi, w tym spółkami zrzeszonymi w grupach kapitałowych.

Głównym celem brokera jest dostosowanie propozycji leasingowej do indywidualnej sytuacji klienta i zapewnienie mu pełnej opieki, obejmującej nie tylko wybór formy finansowania, ale także wsparcie na każdym etapie umowy leasingowej. Przedsiębiorca jedynie określa swoje potrzeby i zdolności finansowe, a broker leasingowy, posiadający dogłębną znajomość rynku, przygotowuje oferty spełniające te kryteria. Ponadto, na podstawie swojego doświadczenia, może udzielić wskazówek dotyczących sprawdzonych rozwiązań w podobnych sytuacjach finansowych, przy zachowaniu pełnej poufności co do nazw konkretnych firm klienckich. Pamiętaj, że koszty leasingu możesz łatwo oszacować za pomocą kalkulatora leasingowego.

Gdy przedsiębiorca dokona wyboru, broker leasingowy służy pomocą w załatwianiu wszelkich formalności. Ekspert nadzoruje poprawne wypełnienie wniosku i kompletność dokumentów, co przyspiesza proces i minimalizuje ryzyko błędów. Warto również podkreślić, że dobry broker leasingowy dąży do uzyskania najkorzystniejszych warunków leasingu dla przedsiębiorcy, jak również ubezpieczenia komunikacyjnego (czy majątkowego w przypadku maszyn) oraz ubezpieczenia GAP. Z kolei leasingobiorca może być na tyle zadowolony, że zarekomenduje brokera swoim znajomym w środowisku biznesowym.

Na czym zarabia broker?

Brokerzy leasingowi nie pobierają opłat od klientów, zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. To w takim razie, na czym zarabia broker? Jeśli przyczyni się do zawarcia umowy leasingowej z podmiotem poleconym klientowi, otrzyma prowizję od leasingodawcy. Na tej właśnie prowizji zarabia. Może się wydawać, że broker leasingowy skupia się wyłącznie na zarobku, co może podważyć jakość świadczonych usług. Nic bardziej mylnego. Warto zauważyć, że dla pośrednika leasingowego kluczowe jest zadowolenie klientów, którzy stają się jego ambasadorami, polecając go bezinteresownie innym przedsiębiorcom. Negatywne opinie mogłyby wywołać efekt kuli śnieżnej, szkodząc reputacji w branży leasingowej i prowadząc do utraty dochodów.

Czy warto wziąć leasing u brokera leasingowego?

Korzystanie z usług brokera leasingowego przynosi szereg korzyści. Czym zajmuje się broker leasingowy? Po pierwsze, broker pozwala zaoszczędzić czas, zajmując się wieloma sprawami w imieniu klienta. Po drugie, może negocjować korzystniejsze warunki finansowania i ubezpieczeń, co często przekłada się na niższe koszty. Ponadto, broker ułatwia cały proces składania wniosków i zbierania dokumentów, minimalizując ryzyko błędów. Dobry broker nie kończy swojej roli po zawarciu umowy – wspiera klienta również w obszarze posprzedażowym, dbając o zakończenie polisy czy negocjacje składki przy wznowieniach.

Kluczową zaletą jest także niezależność brokera, który swobodnie wybiera spośród różnych ofert, zapewniając klientowi niezależne doradztwo leasingowe, nieuzależnione od oferty jednej firmy leasingowej.

Jak wybrać brokera od leasingu?

Zastanawiając się jak wybrać brokera leasingowego, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Dobry broker powinien posiadać głęboką wiedzę i doświadczenie w branży leasingowej, ale również podatkowej, być widoczny na rynku z własną stroną internetową i obecnością w social mediach. Specjalizacja w obszarze leasingu jest istotna, by zapewnić wysoką jakość obsługi. Ważne jest, aby broker nie pobierał dodatkowych opłat od klientów, a wynagrodzenie uzyskiwał od firm leasingowych. Istotne kryteria to również chęć dzielenia się wiedzą, dostępność i skuteczna komunikacja. Dotrzymywanie ustaleń, transparentność procesu oraz wsparcie po zakończonej transakcji to kolejne kluczowe elementy. Ostatecznie, etyka biznesu brokera powinna być zgodna z oczekiwaniami klienta. Dalej dowiecie się dokładniej, jak wybrać brokera leasingowego.

Jaki broker na początek?

Przy pierwszych krokach w wyborze brokera leasingowego warto skupić się na kilku kluczowych aspektach. Staż na rynku to ważny parametr jeśli chodzi o to, jaki broker leasingowy na początek, ale równie istotne jest wcześniejsze doświadczenie brokera w obszarze finansów, zwłaszcza w firmach leasingowych. Sprawdzenie aktywności brokera w mediach społecznościowych pozwala ocenić jego styl komunikacji i dostępność.

Należy być czujnym wobec ewentualnych opłat od klientów, a także dokładnie analizować opinie, zwłaszcza te płatne czy anonimowe. Podczas rozmowy z brokerem istotne są szczegółowe pytania dotyczące zasad finansowania i dostępności dokumentów. Ważne jest także sprawdzenie, czy broker leasingowy oferuje wsparcie posprzedażowe i czy jest dostępny dla klienta po podpisaniu umowy, co może wpływać na trwałe relacje z klientami.

Najlepszy broker leasingowy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Staż na rynku nie zawsze jest istotnym parametrem wpływającym na to, jakiego brokera leasingowego wybrać. Należy jednak pamiętać, że długość prowadzenia działalności gospodarczej nie zawsze odzwierciedla pełen zakres doświadczenia. Warto sprawdzić, czy dany broker miał wcześniejsze doświadczenie w obszarze finansów, zwłaszcza w firmach leasingowych.

Podczas rozmowy z brokerem, ważne jest ocenienie stopnia szczegółowości jego pytań, aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie oferty leasingowe. Również pytania dotyczące ogólnych zasad finansowania i dostępność istotnych dokumentów są kluczowe.

Kto to jest broker leasingowy — podsumowanie

Czyli kto to jest broker leasingowy? Kluczowe cechy dobrego brokera to doświadczenie, specjalizacja w branży leasingowej, transparentność, jakość strony internetowej oraz zdolność do skutecznej komunikacji. Wybór odpowiedniego brokera może znacząco wpłynąć na pomyślność transakcji leasingowej i Twoją satysfakcję.

Ostatnie wpisy: