Wróć do aktualności
Dots

Procedura uproszczona leasingu — kto i kiedy może z niej skorzystać?

Autor: Paweł Makarewicz 15 stycznia 2024 Szacowany czas czytania: 10 minut Kategorie: Kompendium wiedzy o leasingu

W dzisiejszym szybkim tempie życia biznesowego, czas to cenny zasób, którego każdy przedsiębiorca pragnie oszczędzić. Tak naprawdę, nikt nie lubi czasochłonnego wypełniania wniosków leasingowych i uzupełniania kolejnych dokumentów w celu uzyskania leasingu. Jakie są zasady i na czym polega uproszczona procedura leasingu? Dowiedz się jak wygląda leasing uproszczony i sprawdź, czy jest to rozwiązanie adekwatne do Twoich potrzeb.

Na czym polega leasing uproszczony?

Jak wygląda uproszczona procedura leasingu i czym się różni od standardowej? Podstawową różnicą jest rezygnacja z dokładnej oceny sytuacji finansowej klienta. Najczęściej uproszczony leasing opiera się wyłącznie na ocenie dotychczasowej kultury płatniczej leasingobiorcy, a więc historii BIK. Dotychczas przyjęło się, że baza BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to źródło negatywnej informacji o klientach. Mówi się nawet – „jestem w BIKu, nie dostanę leasingu”. Nic bardziej mylnego.

Najprawdopodobniej każdy z nas miał styczność z bankiem i posiada historię kredytową w BIK. Są w niej odnotowane wszelkie zobowiązania kredytowe, leasingowe, pożyczki, a nawet zakupy na raty zrealizowane poprzez popularne platformy sprzedażowe. Uproszczona procedura leasingu zakłada, że jako płatnik spłacający terminowo wszystkie swoje zobowiązania (wykazane w BIK) z bardzo wysokim prawdopodobieństwem będziemy również spłacać zobowiązania leasingowe. Z tego punktu widzenia baza BIK jest źródłem pozytywnej informacji o leasingobiorcach. Jeśli chcesz sprawdzić, ile mogą wynieśc koszty i raty leasingu, sprawdź nasz kalkulator leasingowy online – proste i intuicyjne narzędzie, które nie wymaga podawania danych wrażliwych.

Leasing uproszczony to innowacyjne podejście do procedury leasingowej, które ma na celu zminimalizowanie formalności i przyspieszenie decyzji kredytowej. W odróżnieniu od tradycyjnych procesów leasingowych, uproszczona procedura eliminuje zbędne dokumenty i skraca czas oczekiwania na odpowiedź od leasingodawcy. To rozwiązanie zapewnia szybkość i wygodę dla przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych niezależnie czy ubiegamy się o leasing uproszczony dla spółki, jednoosobowej działalności gospodarczej czy leasing konsumencki uproszczony.

Sprawdź także, na czym polega leasing

Kiedy leasing uproszczony jest możliwy?

Warunki na leasing uproszczony dla firm różnią się w zależności od firmy leasingowej. Niektóre finansują jedynie jednoosobowe działalności gospodarcze, a inne również spółki prawa handlowego oferując nawet uproszczony leasing dla nowych firm. Wystarczy złożenie wypełnionego wniosku i kilku podstawowych dokumentów, co pozwala uzyskać decyzję finansową nawet w ciągu 24 godzin.

Warunki na uproszczony leasing mogą być zmienne w zależności od przedmiotu finansowania, czasu funkcjonowania firmy oraz dostawcy od którego planujemy zakup przedmiotu leasingu. Firmy leasingowe najchętniej oferują uproszczony leasing dla firm, które funkcjonują na rynku przez minimum 12 miesięcy, na nowe samochody osobowe kupowane bezpośrednio od dealera. Wiąże się to dla nich z najmniejszym ryzykiem. Świat niestety nie zawsze jest taki piękny i bardzo często nasi klienci nie spełniają tych wszystkich kryteriów na raz. Czy to powoduje, że uproszczona procedura leasingu jest nieosiągalna? Oczywiście, że nie!

Kto może skorzystać z uproszczonej procedury leasingu?

Jakie firmy mogą skorzystać z leasingu uproszczonego?

Leasing uproszczony jest dostępny dla bardzo szerokiego spektrum klientów. Bez względu na rodzaj przedmiotu leasingu uproszczona procedura leasingu jest osiągalna, zarówno dla nowo powstałych firm, jak i dla przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku. Procedura ta może być stosowana bez względu na rodzaj działalności gospodarczej czy branżę, ale w przypadku firm z sektorów o podwyższonym ryzyku może być wymagane wpłacenie wyższej opłaty wstępnej.

Uproszczona procedura leasingu obejmuje badanie trzech obszarów:

  • historii płatniczej leasingobiorcy – klienci z wysokim scoringiem BIG są uprzywilejowani
  • rodzaju finansowanego przedmiotu – im młodszy i bardziej standardowy (tj. łatwiejszy do późniejszej odsprzedaży) tym lepiej
  • statusu dostawcy – najlepsi dostawcy to oczywiście dealerzy, autoryzowani sprzedawcy lub sprzedawcy z wieloletnią historią sprzedaży

Jeżeli wniosek leasingowy spełnia wszystkie te warunki możesz mieć niemal pewność, że procedura uproszczona leasingu jest w zasięgu ręki.

Leasing uproszczony dla nowych firm

Nowo powstałe firmy często borykają się z ograniczeniami finansowymi i formalnościami. FI Finance Polska oferuje uproszczony leasing dla nowych firm, umożliwiając świeżym przedsiębiorcom szybki dostęp do niezbędnych środków transportu czy maszyn i urządzeń. Większość leasingodawców ogranicza leasing uproszczony jedynie do przedsiębiorstw funkcjonujących od określonego czasu na rynku, zazwyczaj co najmniej 12 miesięcy. Firmy, które są zupełnie nowe, muszą skorzystać z procedury standardowej, wymagającej złożenia wniosków leasingowych oraz pełnej dokumentacji kredytowej dokumentacji. Może się ona wiązać z koniecznością zapewnienia zabezpieczenia umowy na przykład w postaci, weksla, poręczenia majątkowego, hipoteki czy poręczenia innej firmy.

Zaznaczmy również, że mimo, iż w grę wchodzi uproszczona procedura leasingu, startupy spotkają się z dodatkowymi wymaganiami, takimi jak wyższa opłata wstępna (10-30%) jako forma zabezpieczenia na wypadek zaległości klientów. Procedura uproszczona nie zawsze jest dostępna w leasingu dla nowych firm, które mogą być zobowiązane do skorzystania z bardziej standardowej procedury, dostarczając pełnej dokumentacji i zabezpieczenia umowy. Warto pamiętać, że każdy dokument przedstawiony przez startupa uwiarygadnia go w oczach firmy leasingowej. Zadbajmy więc o to, aby udokumentować swoje doświadczenie w branży (np. przedstawiając swoje referencje lub świadectwo pracy), przedstawić przynajmniej list intencyjny z kontrahentem z którym zamierzamy współpracować. Warto też przygotować oświadczenie majątkowe które przedstawi nas jako klienta posiadającego własny majątek (np. mieszkanie).

Leasing uproszczony dla spółki

Spółki, zarówno te duże, jak i małe, mogą bez przeszkód wnioskować o leasing uproszczony dla firm. Aby skorzystać z uproszczonej procedury leasingowej i zminimalizować biurokrację należy być przygotowanym na zbadanie przez firmę leasingową historii kredytowej spółki oraz jej beneficjentów, czyli większościowych udziałowców. Leasing uproszczony dla spółki wymaga więc zgody wszystkich osób powiązanych ze spółką – wspólników którzy posiadają przynajmniej 25% udziałów w spółce oraz jej reprezentanta (lub reprezentantów przy reprezentacji łącznej).

W przypadku spółek jawnych weryfikowani będą wszyscy wspólnicy, a spółkach cywilnych nawet ich współmałżonkowie (o ile nie posiadają rozdzielności majątkowej).

Leasing uproszczony dla spółki często nie wiąże się z koniecznością wypełniania wniosków oraz przedstawia dokumentów finansowych. Pamiętajmy, że uproszczona procedura leasingu dla spółek jest dostępna tylko dla podmiotów z prawidłową historią BIK i dotyczy to również udziałowców oraz reprezentantów.

Leasing konsumencki uproszczony

Klienci indywidualni mogą skorzystać z procedury leasingowej bez zbędnych formalności. W zależności. Leasing konsumencki uproszczony podlega podobnym zasadom jak leasing uproszczony dla spółki. Oczywiście podstawową różnicą jest brak konieczności weryfikacji w BIK dużej listy osób, a jedynie osoby fizycznej ubiegającej się o leasing oraz jej współmałżonka o ile nie zawarli rozdzielności majątkowej.

Leasing konsumencki uproszczony nie musi ograniczać się jedynie do weryfikacji w bazach bankowych. Niektóre firmy leasingowe poproszą o udokumentowanie zarobków oraz ich wpływu na konto. Najczęściej wystarczy więc przesłanie zaświadczenia z urzędu pracy lub udokumentowanie innego źródła dochodów.

W przypadku pojazdów nowych lub do 3 lat firmie leasingowej najczęściej wystarczy oświadczenie o wysokości dochodów oraz ich źródle.

Leasing procedura uproszczona do jakiej kwoty?

Procedura uproszczona leasingu jest różna w każdej firmie leasingowej ale zazwyczaj obejmuje limity finansowania do 500 000 złotych na pojazdy nowe oraz 150 000 złotych netto zaangażowania na używane. Zaangażowanie rozumiane jest jako cena neto pojazdu pomniejszona o wysokość udziału własnego. Przykładowo uproszczona procedura leasingu będzie miała zastosowanie jeżeli wnioskujemy o pojazd o wartości 180 000 netto i zadeklarujemy udział własny przekraczający 30 000 zł .

Często spotykamy się z pytaniem: Ubiegając się o leasing procedura uproszczona do jakiej kwoty? Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu ilości dokumentów niezbędnych do uzyskania leasingu oraz ekspresowej procedurze akceptacji leasingu najlepiej od razu skontaktować się z doradcą FI Finance Polska. Każda z firm posiada własne limity i procedury sprawiające, że leasing uproszczony może nie być dostępny dla każdego.

Co można sfinansować w uproszczonej procedurze leasingowej?

Procedura uproszczona obejmuje finansowanie różnych rodzajów aktywów, w tym samochodów, maszyn i urządzeń, wyposażenia firm, a nawet technologii. Daje to klientom szerokie możliwości dostosowania leasingu do swoich indywidualnych potrzeb. Leasing uproszczony powoduje, że przedsiębiorstwa niekoniecznie posiadające wysoką zdolność kredytową mogą bez przeszkód otrzymać finansowanie na praktycznie każdy przedmiot leasingu ściśle związany z uch działalnością.

Leasing uproszczony – jakie dokumenty?

Leasing uproszczony jakie dokumenty są wymagane? W przypadku leasingu uproszczonego wymagane są wyłącznie podstawowe dokumenty takie jak dowód osobisty oraz ogólnodostępny numer NIP. Eliminacja zbędnych formalności sprawia, że proces uzyskania leasingu staje się łatwiejszy i bardziej dostępny.

Niektórzy leasingodawcy mogą również wymagać aktualnych dokumentów finansowych oraz deklaracji PIT (lub CIT) za poprzedni rok obrotowy. Bywa, że niezbędne będzie wypełnienie uproszczonych wniosków leasingowych w których znajdują się oświadczenia o wynikach finansowych, bieżącym stanie zobowiązań i braku zaległości wobec ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Przedsiębiorca nie musi uzyskiwać zaświadczeń od innych instytucji – wystarczy, że sam przygotuje odpowiednie oświadczenie, co pozwala zaoszczędzić czas.

Razem z wnioskiem może być konieczne wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i weryfikację firmy w bazach dłużników, takich jak Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG), Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Rejestr Dłużników ERIF czy Krajowy Rejestr Długów (KRD).

Weryfikacja w uproszczonej procedurze zazwyczaj trwa maksymalnie do 24 godzin od złożenia wniosku, co oznacza, że klient otrzymuje szybką decyzję finansową. Standardowa procedura zajmuje więcej czasu, ponieważ finansujący dokładnie sprawdza zdolność leasingową wnioskodawcy, chcąc ocenić ryzyko braku jego płynności finansowej. Wymaga to spełnienia większej liczby procedur i dostarczenia większej ilości dokumentów.

Odpowiadając na pytanie – leasing uproszczony jakie dokumenty? – nie zawsze można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Warto skorzystać z oferty leasingowej firmy w której uproszczona procedura leasingu opiera się wyłącznie na danych z dowodu osobistego. Taką możliwość daje współpraca z FI Finance Polska.

Uproszczona procedura leasingu – podsumowanie

Procedura uproszczona leasingu to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco ułatwia dostęp do finansowania zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Eliminacja zbędnych formalności i szybki proces decyzyjny sprawiają, że leasing uproszczony staje się atrakcyjną opcją dla tych, którzy cenią sobie wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Warto skorzystać z możliwości jakie daje leasing uproszczony dla firm, leasing uproszczony dla spółki czy leasing konsumencki uproszczony. To rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki i w praktyce dostępne dla każdego wiarygodnego klienta.

Ostatnie wpisy: