Wróć do aktualności
Na czym polega leasing? Obrazek przedstawia osobę czytającą umowę leasingową. Dots

Co to jest i na czym polega leasing?

Autor: Paweł Makarewicz 5 lipca 2023 Szacowany czas czytania: 9 minut Kategorie: Kompendium wiedzy o leasingu

Leasing, co to jest i na czym polega?  To wszechstronne narzędzie finansowe, które umożliwia elastyczne korzystanie z różnorodnych przedmiotów bez konieczności ich pełnego zakupu. Warto się przyjrzeć bliżej tej popularnej formie finansowania i odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące leasingu. Co to jest leasing, jakie są jego podstawowe zasady i w jaki sposób różni się od tradycyjnego zakupu na raty? Na czym polega leasing samochodu?

Co to jest leasing – definicja

A więc co to znaczy leasing? Leasing to umowa między leasingodawcą a leasingobiorcą, na mocy której leasingodawca udostępnia określony przedmiot, np. samochód, sprzęt komputerowy czy maszyny, leasingobiorcy w zamian za comiesięczne opłaty. Leasingobiorca staje się użytkownikiem przedmiotu na określony czas trwania umowy, a po jej zakończeniu może zdecydować o wykupieniu przedmiotu, przedłużeniu umowy lub zwrocie go leasingodawcy.

Co to znaczy „wziąć w leasing”? Czym leasing różni się od kupna na raty?

„Wziąć w leasing” oznacza skorzystanie z usługi leasingowej. Jest to wynajęcie danego przedmiotu od leasingodawcy na określony okres. Leasing różni się od klasycznego zakupu na raty kilkoma aspektami. Po pierwsze, w leasingu leasingobiorca nie staje się właścicielem przedmiotu, lecz jedynie jego użytkownikiem. Po drugie, w przypadku leasingu nie jest wymagana wysoka wpłata początkowa, jak ma to miejsce przy zakupie na raty. Leasingodawca zobowiązuje się udostępnić przedmiot, a leasingobiorca regularnie opłaca raty. koszty leasingu oraz wysokośc raty możesz łatwo oszacować za pomocą kalkulatora leasingowego na naszej stronie. Jest to proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie, ktore nie wymaga podawania danych wrażliwych.

Podstawowe rodzaje leasingów?

Na rynku można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów leasingu, które dostosowane są do różnych potrzeb i sytuacji finansowych. Wśród najpopularniejszych rodzajów leasingu znajdują się leasing operacyjny lub leasing finansowy oraz specyficzny rodzaj leasingu – leasing samochodowy.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny to popularny rodzaj leasingu, który ma swoje specyficzne cechy i zastosowanie. W przypadku leasingu operacyjnego, leasingobiorca korzysta z przedmiotu na określony czas i na koniec umowy ma opcję wykupu, dzięki któremu staje się właścicielem finansowanego środka trwałego.

Leasing operacyjny znajduje zastosowanie zarówno w sektorze biznesowym, jak i indywidualnym. Firmy mogą skorzystać z leasingu operacyjnego w celu wynajmu samochodów, sprzętu biurowego czy maszyn, co daje im elastyczność i możliwość aktualizacji floty lub sprzętu w miarę potrzeb. Konsumentom leasing operacyjny daje możliwość korzystania z nowoczesnych przedmiotów, takich jak sprzęt elektroniczny czy samochody, bez zobowiązywania się do długoterminowej własności. W leasingu operacyjnym, leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu przez cały okres umowy. Leasingobiorca dokonuje regularnych płatności leasingowych, które zależą od ustalonych warunków umowy, które są jego kosztem. Po zakończeniu umowy leasingowej, przedmiot kupowany od firmy leasingowej za tak zwany wykup, czyli wartość końcową ustalaną indywidualnie przed podpisaniem umowy leasingu.

Jak wspomnieliśmy, po zakończeniu umowy leasingowej samochód może pozostać własnością leasingodawcy, ale przedsiębiorca najczęściej korzysta z możliwości wykupu pojazdu. Jest to doskonała okazja do nabycia samochodu po niższej cenie niż jego wartość rynkowa. Dodatkowo klient zna historię użytkowania pojazdu i może nabyć pewne i sprawdzone auto z pełną dokumentacją techniczną.

A więc z całą pewnością warto wykupić auto w leasingu. Co to znaczy? Tą transakcję można przeprowadzić zarówno na firmę, jak i na osobę prywatną. Zaczynając od pierwszej opcji, wykup samochodu z leasingu na firmę można uwzględnić w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Jeżeli wysokość wykupu nie przekracza 10 000 zł przedsiębiorca może dodać samochód do ewidencji środków trwałych i dokonać jednorazowej amortyzacji ze względu na niską wartość pojazdu. Przedsiębiorca może częściowo odliczyć VAT, jeśli zakupiony samochód będzie wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie (przeznaczenie mieszane).

Leasing finansowy

Leasing finansowy to mało popularna w Polsce forma leasingu, obecnie wyparta przez pożyczkę leasingową. Opiera się na umowie, w której leasingobiorca dokonuje regularnych płatności leasingowych za wynajęty przedmiot na określony okres. W leasingu finansowym przedmiot leasingu jest traktowany jako aktywo leasingobiorcy już od momentu rozpoczęcia umowy leasingowej. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca decyduje się na leasing finansowy, musi uwzględnić samochód w swojej ewidencji środków trwałych. Będzie również odpowiedzialny za amortyzację i serwisowanie pojazdu.

Leasing finansowy przypomina zakup na raty, ale leasingobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem dopiero po zakończeniu umowy. Następuje to automatycznie po zapłaceniu ostatniej raty, ponieważ całkowita kwota leasingu pokrywa ekonomiczną wartość przedmiotu. Należy pamiętać, że najczęściej w przypadku tego rodzaju leasingu, leasingodawca musi zapłacić pełny podatek VAT przed uruchomieniem umowy.

Leasing samochodowy

Leasing samochodu, na czym polega ? Leasing samochodowy jest specyficznym rodzajem leasingu, który jest dedykowany głównie dla osób prywatnych i przedsiębiorstw. Jego przeznaczeniem jest finansowanie samochodów osobowych. Powszechnie mówimy „wziąć samochód w leasing”. Co to znaczy? Co to jest leasing samochodu? Pozwala on na wynajęcie samochodu na określony czas i pokrywanie comiesięcznych opłat leasingowych. Po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość wykupienia samochodu, przedłużenia umowy lub zwrotu go leasingodawcy.

Ciekawym zagadnieniem dotyczącym leasingu samochodowego jest zasada rozliczania podatku VAT. Od 1 kwietnia 2014 roku istnieją dwie możliwości rozliczenia, zależnie od sposobu użytkowania pojazdów w firmie. Jeśli samochód jest używany zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych (użycie mieszane), podatnik może odliczyć jedynie 50% kwoty podatku VAT od rat leasingowych lub innych opłat związanych z umową. To ograniczenie dotyczy również wydatków związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu i zakupem paliwa. W drugim przypadku, gdy leasingowany samochód jest wykorzystywany wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT zarówno od rat leasingowych, jak i innych wydatków, w tym na paliwo.

Jednakże, konieczne jest udokumentowanie tego stanu poprzez zgłoszenie pojazdu jako firmowego do urzędu skarbowego za pomocą formularza VAT-26, prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu w celach podatku VAT oraz sporządzenie regulaminu wykorzystywania samochodu w firmie.

Wszystkie te zasady obowiązują również podatników, którzy podpisali umowy leasingowe przed wprowadzeniem nowych przepisów w 2014 roku.

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystali limit odliczenia podatku od rat leasingowych i innych opłat w wysokości 6 000 zł, mogą teraz odliczać VAT w zależności od sposobu użytkowania pojazdu w działalności gospodarczej, tj. 50% lub 100%.

Jakie są alternatywy dla leasingu?

Odpowiedzią na to pytanie może być kredyt samochodowy. Kredyt samochodowy to specjalne zobowiązanie, które pozwala na zakup pojazdu. W tym przypadku kredytobiorca staje się właścicielem samochodu, choć banki stosują różne zabezpieczenia, aby zminimalizować ryzyko finansowania. Mogą to być przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw rejestrowy lub depozyt karty pojazdu. Ważne jest jednak, że kredytobiorca ma możliwość dostosowania spłat do swoich możliwości finansowych i regulowania ich wcześniej niż przewidziano w umowie. Bank nie przywiązuje również wagi do stanu samochodu, który można zakupić zarówno nowy, jak i używany, w praktyce nawet do 20 lat.

Na czym polega leasing w zależności od leasingobiorcy

Leasing może być stosowany zarówno przez firmy, jak i przez konsumentów, przy czym zasady leasingu mogą się nieco różnić w zależności od tej grupy.

Dla firm

Leasing dla firm jest atrakcyjnym rozwiązaniem, które umożliwia elastyczne zarządzanie flotą samochodową oraz pozyskiwanie niezbędnego sprzętu bez konieczności inwestowania dużych sum pieniędzy. Leasing, na czym polega? Leasing operacyjny jest często wybieranym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia regularną wymianę samochodów czy sprzętu na nowsze modele. Dodatkowo, leasing może być uwzględniony w kosztach firmy, co wpływa na korzystne rozliczenia podatkowe.

Dla konsumentów

Leasing prywatny jest dla tych, którzy chcą cieszyć się nowym samochodem, sprzętem elektronicznym czy innymi przedmiotami bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu. Leasing konsumencki jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ po zakończeniu umowy leasingowej istnieje możliwość wykupienia przedmiotu. Dla konsumentów leasing może stanowić atrakcyjną alternatywę dla kredytów konsumenckich czy zakupów na raty.

Co można wziąć w leasing?

Leasing dotyczy różnych przedmiotów, które mogą być potrzebne zarówno firmom, jak i osobom prywatnym. W leasing można wziąć między innymi:

  • Samochody: Leasing samochodowy pozwala na korzystanie z nowoczesnych pojazdów bez konieczności ich zakupu.
  • Sprzęt biurowy: Leasing sprzętu biurowego obejmuje komputery, drukarki, telefony i meble biurowe.
  • Sprzęt komputerowy: Leasing komputerowy umożliwia wynajem laptopów, serwerów i innych urządzeń IT.
  • Maszyny i urządzenia: Leasing maszyn i urządzeń dotyczy koparek, wózków widłowych i innych specjalistycznego sprzętu.
  • Pojazdy użytkowe: Leasing pojazdów użytkowych obejmuje m.in leasing vanów, leasing samochodów ciężrowych i leasing autobusów.
  • Sprzęt elektroniczny: Leasing sprzętu elektronicznego dotyczy telewizorów, smartfonów, konsol i aparatów fotograficznych.treść…

Co to jest leasing i na czym polega – podsumowanie

Leasing, co to? Leasing to elastyczne rozwiązanie finansowe, które umożliwia korzystanie z różnych przedmiotów bez konieczności ich pełnego zakupu. Istnieją różne rodzaje leasingu, takie jak leasing operacyjny, leasing finansowy oraz leasing samochodowy, które są dostosowane do potrzeb zarówno firm, jak i konsumentów. Leasing jest popularny ze względu na brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów początkowych oraz możliwość regularnej wymiany przedmiotów na nowsze modele. To atrakcyjna forma finansowania, która daje elastyczność i dostęp do potrzebnych przedmiotów bez dużych inwestycji.

Ostatnie wpisy: