Wróć do aktualności
Oprocentowanie stałe czy zmienne leasingu - wyliczenia Dots

Oprocentowanie leasingu: stałe czy zmienne — poradnik

Autor: Paweł Makarewicz 16 czerwca 2023 Szacowany czas czytania: 11 minut Kategorie: Kompendium wiedzy o leasingu, Poradnik dla leasingobiorców


Leasing, oprocentowanie stałe czy zmienne? Wybór formy oprocentowania stanowi istotny czynnik przy zawieraniu umowy leasingowej. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, a wybór między nimi może mieć znaczący wpływ na koszty i warunki leasingu. W tym poradniku omówimy różnice pomiędzy oprocentowaniem stałym a zmiennym, przedstawimy zalety i wady obu opcji oraz podpowiemy, jak dokonać właściwego wyboru kiedy interesuje cię oprocentowanie leasingu na samochód.

Oprocentowanie stałe czy zmienne w leasingu — o co chodzi?

Leasing ze stałym oprocentowaniem oznacza, że aktualne oprocentowanie leasingu pozostaje niezmienne przez cały okres trwania umowy leasingowej. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób preferujących stabilność i pewność co do wysokości rat leasingowych. Dzięki temu mogą one łatwiej planować swoje finanse i unikają nieprzewidywalnych skoków oprocentowania.

Z kolei oprocentowanie zmienne jest uzależnione od stóp procentowych na rynku. W zależności od zmian w gospodarce, stawka procentowa może wzrastać lub maleć w trakcie trwania umowy leasingowej. Ta opcja niesie ze sobą większe ryzyko, ale może być korzystna dla osób, które oczekują obniżki stóp procentowych w przyszłości.

Leasing ze stałym oprocentowaniem

Ten rodzaj leasingu ma wiele korzyści, ale również istnieją pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę. Pomimo pewności i stabilności stałego oprocentowania, ma swoje minusy. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi i zbadajmy zalety oraz wady leasingu ze stałym oprocentowaniem.

Zalety

Leasing ze stałym oprocentowaniem ma wiele korzyści. Oto kilka z nich:

Stabilność finansowa: Dla zdecydowanych na leasing stałe oprocentowanie to gwarancja, że wysokość rat leasingowych nie ulega zmianie przez cały okres umowy. Osoby korzystające z tego rodzaju leasingu mają pewność co do wysokości swoich wydatków i mogą planować budżet z większą precyzją.

Ochrona przed wzrostem stóp procentowych: Jeśli stopy procentowe na rynku wzrosną, osoby posiadające stałe oprocentowanie leasingu nie będą podlegać podwyżkom rat leasingu. Mogą cieszyć się stabilnością kosztów, nawet jeśli warunki rynkowe się zmieniają.

Wady

Mimo licznych zalet, leasing ze stałym oprocentowaniem ma także pewne wady, które warto wziąć pod uwagę:

Brak korzyści z obniżek stóp procentowych: Jeśli stopy procentowe spadną, osoby korzystające z leasingu ze stałym oprocentowaniem nie będą mogły skorzystać z potencjalnych oszczędności. Mogą przepłacać w porównaniu do osób mających leasing ze zmiennym oprocentowaniem.

Mniejsza elastyczność: Stałe oprocentowanie nie pozwala na dostosowanie rat leasingowych do zmieniających się warunków rynkowych. Osoby, które oczekują spadku stóp procentowych, mogą stracić możliwość skorzystania z tańszych rat.

Leasing ze zmiennym oprocentowaniem

Podobnie jak leasing ze stałym oprocentowaniem, leasing z oprocentowaniem zmiennym jest popularnym sposobem finansowania, który ma swoje unikalne zalety i pewne czynniki, które warto rozważyć. Ten rodzaj leasingu daje klientom elastyczność, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem. W dalszej części tego artykułu skoncentrujemy się na zaletach i wadach leasingu z oprocentowaniem zmiennym.

Zalety

Leasing ze zmiennym oprocentowaniem również ma swoje atuty:

Potencjalne oszczędności: Jeśli stopy procentowe spadną, osoby posiadające leasing ze zmiennym oprocentowaniem mogą skorzystać z obniżek kosztów. Mogą płacić niższe raty i oszczędzać na długoterminowych kosztach leasingu.

Aktualne oprocentowanie leasingu cechuje elastyczność: Zmienna stopa procentowa pozwala na dostosowanie wysokości rat do aktualnych warunków rynkowych. W przypadku spadku stóp procentowych, można skorzystać z tańszych rat, co może wpłynąć korzystnie na budżet leasingobiorcy.

Wady

Leasing ze zmiennym oprocentowaniem nie jest jednak pozbawiony wad:

Ryzyko wzrostu oprocentowania: W przypadku wzrostu stóp procentowych, osoby korzystające z leasingu ze zmiennym oprocentowaniem mogą napotkać trudności finansowe. Wyższe raty mogą wpłynąć negatywnie na budżet i planowanie finansowe.

Brak stabilności: Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą pewne ryzyko i niepewność. Osoby preferujące stabilność finansową mogą czuć się bardziej komfortowo z leasingiem o stałym oprocentowaniu.

Leasing oprocentowanie stałe czy zmienne — czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze

Przy wyborze między leasingiem oprocentowanym stałym a zmiennym, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę.

Profil ryzyka i preferencje klienta

Profil ryzyka i preferencje klienta. Ważne jest, aby każdy klient znał swoje preferencje i profil ryzyka. Osoby, które preferują stabilność i niechętnie podejmują ryzyko, mogą bardziej odpowiadać leasingi ze stałym oprocentowaniem. Natomiast osoby bardziej elastyczne finansowo i gotowe podjąć ryzyko mogą zdecydować się na leasing ze zmiennym oprocentowaniem.

Prognozy dotyczące stóp procentowych

Prognozy dotyczące stóp procentowych.Warto zapoznać się z prognozami dotyczącymi stóp procentowych. Jeśli przewiduje się spadek stóp procentowych, leasing ze zmiennym oprocentowaniem może być korzystny. Natomiast w przypadku prognoz sugerujących wzrost stóp procentowych, lepszym wyborem może być leasing ze stałym oprocentowaniem.

Czas trwania umowy leasingowej

Czas trwania umowy leasingowej. Długość umowy leasingowej również ma znaczenie przy wyborze oprocentowania. Jeśli umowa ma długoterminowy charakter, warto rozważyć leasing ze stałym oprocentowaniem, aby uniknąć nieprzewidywalnych skoków kosztów w przyszłości.

Oprocentowanie leasingu 2023 — Aktualne różnice w oprocentowaniu stałym i zmiennym

Oprocentowanie leasingu w 2023 roku może różnić się w zależności od wybranej firmy leasingowej. Aktualne stopy procentowe i warunki rynkowe będą wpływać na oprocentowanie leasingu zarówno na stopie stałej jak i zmiennej. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić oferty różnych firm leasingowych i porównać koszty i warunki obu opcji aby dopiero na koniec zdecydować jakie będzie oprocentowanie leasingu który Cię interesuje. Pomocne w tej kwestii może być profesjonalne doradztwo leasingowe, firma, która współpracuje z największymi firmami leasingowymi i dzięki temu przedstawi Ci różne oferty leasingowe oraz dostępne rozwiązania na rynku.

Stałe oprocentowanie leasingu czy zmienne — możliwe scenariusze

Podsumowując, zarówno leasing ze stałym oprocentowaniem, jak i zmiennym mają swoje zalety i wady. Ostateczny wybór zależy od preferencji i profilu ryzyka klienta. Jeśli klient ceni stabilność i pewność kosztów, biorąc leasing stałe oprocentowanie może być lepszym wyborem. Natomiast osoby elastyczne finansowo i gotowe na ryzyko mogą skorzystać na leasingu ze zmiennym oprocentowaniem, zwłaszcza w przypadku obniżki stóp procentowych.

Leasing z tarczą odsetkową — jeśli nie stałe oprocentowanie, to co?

Szukając korzystnej oferty leasingowej, warto zwrócić uwagę na tarczę odsetkową. Dzięki niej klient nie musi obawiać się nagłych zmian stóp procentowych, które wpływają na wysokość rat. Co to dokładnie oznacza i jak działa taka oferta? Przyjrzyjmy się bliżej.

Czym jest leasing z tarczą odsetkową?

Na początku trzeba wyjaśnić, czym jest tarcza odsetkowa. To rodzaj zabezpieczenia przed wysokimi stopami procentowymi, które mogą pojawić się w trakcie trwania leasingu. Na raty składają się dwa czynniki: WIBOR oraz marża. Suma tych dwóch to oprocentowanie leasingu. Marża jaką zazwyczaj stosują firmy leasingowe wynosi najczęściej 3-4% i jest stała w całym okresie leasingowym. W leasingu z tarczą odsetkową początkowo marża jest niska i rośnie co 12 miesięcy. Przykładowo, z tarczą odsetkową, marża w 1 roku będzie wynosiła 0%, w następnym roku 1,5%, potem 3% i będzie rosnąć aż do poziomu 6%. Średnia marża w porównaniu do zwykłej jest na tym samym poziomie, ale zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że oprocentowanie na początku leasingu, gdy WIBOR jest wysoki, jest niższe niż standardowo a jest wyższe dopiero na końcu umowy. W praktyce oznacza to, że w przypadku wzrostu stóp procentowych, klient nie będzie musiał płacić wyższych rat. Warto zwrócić uwagę, że jeśli stopy procentowe spadną, to rata pozostanie na tym samym poziomie i pozwala na uniknięcie wysokich rat, gdy stawki WIBOR są najwyższe.

Porównajmy leasing z tarczą odsetkową oraz leasing samochodu, oprocentowanie w wariancie ze stopą zmienną.

Leasing z tarczą

Leasing oprocentowanie zmienne (standardowy)

Okres w miesiącach

Marża odsetkowa ponad WIBOR

Rata (PLN netto)

Marża odsetkowa ponad WIBOR

Rata (PLN netto)

1 – 12

0,0%

2 236

3,0

2 468

13 – 24

1,5%

2 362

3,0

2 468

25 – 36

3,0%

2 486

3,0

2 468

37 – 48

4,5%

2 611

3,0

2 468

49 – 60

6,0%

2 735

3,0

2 468

Średnio 3,0%

Stała marża 3,0%

Suma WIBOR oraz marży to aktualne oprocentowanie leasingu.

Leasing — procentowanie z tarczą odsetkową

Przyjrzyjmy się teraz, jak taka oferta może działać w praktyce. Przykładowo, klient zawiera umowę leasingową na zakup samochodu na 5 lat. W tym czasie może nastąpić trzy różne scenariusze.

– Pierwszy scenariusz to spadek stóp procentowych. WIBOR zmniejsza się. W takiej sytuacji rata klienta pozostaje na stałym poziomie. W pierwszym, drugim i trzecim roku leasingu pozostanie na poziomie nieco niższym niż leasing na stopie zmiennej

– Drugi scenariusz to brak zmian stóp procentowych. WIBOR pozostaje na stałym poziomie przez cały okres trwania leasingu. W takiej sytuacji klient ma pewność, że rata będzie się stopniowo zwiększać — co roku o około 5%. Dzięki temu może w miarę dokładnie przewidzieć koszty i planować swój budżet. Rata leasingu w pierwszych trzech latach jest widocznie mniejsza w porównaniu z leasingiem standardowym.

 -Trzeci scenariusz to wzrost stóp procentowych. Załóżmy, że WIBOR rośnie. W takim przypadku rata klienta wzrasta, a mimo wszystko w pierwszych latach finansowania jest korzystniejsza w porównaniu do standardowego leasingu opartego na stopie zmiennej. Niestety w czwartym i piątym roku finansowania w związku z podwyższoną marżą dla niektórych osób decydujących się na zakup pojazdów rata leasingu może się radykalnie zwiększyć. Dlatego w umowie leasingowej z tarczą odsetkową przewidziano możliwość elastycznego rozliczenia. Oznacza to, że klient może zdecydować się na wcześniejszą spłatę umowy przed końcem jej trwania. W takiej sytuacji koszt wcześniejszej spłaty zostanie obliczony indywidualnie dla każdego przypadku.

Obrazek przedstawia prognozy jak będzie zmieniać się rata leasingu w zależności od wysokości WIBOR

Podsumowując, jeśli szukasz elastycznej i bezpiecznej oferty leasingowej, to warto zainteresować się opcją z tarczą odsetkową. Dzięki temu unikniesz nagłych wzrostów rat w przypadku, gdy stopy procentowe rosną. Jednocześnie, opcja wcześniejszej spłaty umowy daje pewność, że w przypadku nieoczekiwanych sytuacji, masz pełną kontrolę nad kosztami swojego leasingu.

Stopy procentowe a leasing — podsumowanie

Leasing a stopy procentowe: Oprocentowanie leasingu, czy to stałe, czy zmienne, to istotny czynnik przy wyborze umowy leasingowej. Każda opcja ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć. Profil ryzyka, preferencje klienta, prognozy dotyczące stóp procentowych oraz czas trwania umowy leasingowej są czynnikami, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie porównać oferty różnych instytucji leasingowych, aby wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające indywidualnym potrzebom i sytuacji finansowej.

Ostatnie wpisy: