Wróć do aktualności
Dots

Leasing czy wynajem długoterminowy – co wybrać?

Autor: Paweł Makarewicz 23 lutego 2024 Szacowany czas czytania: 11 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Leasing czy wynajem długoterminowy? To pytanie często nurtuje osoby zainteresowane długotrwałym użytkowaniem pojazdu. W niniejszym artykule przyjrzymy się wspólnym cechom obu form finansowania, a także ich różnicom. Czy warto zdecydować się na wynajem długoterminowy czy leasing? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Wynajem długoterminowy a leasing – czym się różnią?

Wynajem długoterminowy a leasing – Przedsiębiorcy i konsumenci mają do wyboru różnorodne opcje finansowania pojazdów czy sprzętu. Dwa popularne podejścia, które często budzą zainteresowanie, to najem długoterminowy a leasing. Są to usługi pokrewne, oparte na leasingu operacyjnym. Obydwie te formy umożliwiają korzystanie z potrzebnych zasobów bez konieczności ich pełnego zakupu. Niemniej jednak, istnieją istotne różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Wpływają one na aspekty finansowe, podatkowe i operacyjne dla firm oraz osób prywatnych. Zrozumienie tych dwóch form finansowania pozwoli dokonać świadomego wyboru, dostosowanego do ich potrzeb i sytuacji finansowej. Jeśli zastanawiasz się, czy stać się na leasing, skorzystaj z naszego kalkulatora leasingowego online. Tymczasem prześledzimy czym różnią się od siebie leasing a wynajem długoterminowy aut, podkreślając, które z tych rozwiązań mogą być bardziej korzystne.

Wykup auta

W przypadku wynajmu długoterminowego, wykup jest bardzo wysoki. Im wyższy wykup tym niższa rata. Stąd najem z najwyższym wykupem będzie najbardziej atrakcyjny dla potencjalnego klienta. Najemca oczywiście posiada opcję wykupu, ale ponieważ jest ona zbliżona do rynkowej wartości pojazdu w chwili zakończenia umowy, nie korzysta z niej. Najczęściej z góry planuje oddać auto finansującemu po zakończeniu umowy i wynająć kolejne nowe.

Decydując się na leasing samochodowy wysokość wartość końcowej ustalana jest najczęściej na niskim poziomie 1%. Takie rozwiązanie powoduje, że całkowity koszt leasingu jest znacznie niższy niż w przypadku najmu. Raty leasingowe są większe, a więc odsetki naliczane od kapitału do spłaty w trakcie trwania umowy mniejsze. Leasingobiorca może również zdecydować się na wyższy wykup co spowoduje zmniejszenie raty leasingu, choć nadal wysokość wartości końcowej nie będzie tak wysoka jak w przypadku najmu. Na koniec umowy leasingu leasingobiorca najczęściej wykupuje pojazd na własność po cenie wykupu niższej niż pełna wartość rynkowa pojazdu.

To sprawia, że wybór leasingu może być bardziej opłacalny dla tych, którzy rozważają długoterminowe korzystanie z auta, również po zakończeniu umowy leasingu. Promuje również przedsiębiorców którzy są w stanie sami korzystnie sprzedać auto po zakończeniu umowy leasingu. Takiej możliwości nie daje najem długoterminowy, a leasing owszem.

Serwisowanie i ubezpieczenie auta

Leasing a wynajem, czym różnią się pod względem serwisowania i ubezpieczenia? Zarówno wynajem długoterminowy, jak i leasing mają rządzą się swoimi prawami.

W wynajmie długoterminowym najczęściej oferowane są pakiety usług, które obejmują serwisowanie, ubezpieczenie oraz pokrycie kosztów napraw gwarancyjnych. Jest to korzystne dla osób, które cenią sobie pełną obsługę pojazdu w ramach jednej, stałej opłaty.

W leasingu, natomiast, kwestie serwisowania i ubezpieczenia są bardziej elastyczne. Leasingobiorca może samodzielnie decydować o wyborze dostawcy ubezpieczenia, a koszty serwisowania ponosi jedynie w przypadku przeglądów oraz napraw pozagwarancyjnych. Może również swobodnie wybrać autoryzowany warsztat w którym dokona naprawy. Leasingobiorca posiada większą swobodę co w rzeczywistości obniża koszty użytkowania pojazdu. Pamiętajmy, że koszt polisy OC i AC na wynajem czy leasing jest najczęściej inny. Po pierwsze z naszego doświadczenia wynika, że składki ubezpieczenia oferowanego przez firmy leasingowe w Polsce są wyższe niż te oferowane przez agentów ubezpieczeniowych lub brokerów leasingowych. Korzystając z leasingu możesz zdecydować się na ubezpieczenie zewnętrzne oszczędzając co rok, w ekstremalnych przypadkach, nawet kilka tysięcy złotych na polisie.

Koszt miesięcznej raty

Miesięczna rata to kluczowy element każdej umowy finansowej. Decydując się na najem czy leasing warto pamiętać, że w wynajmie aut miesięczna opłata obejmuje użytkowanie pojazdu, serwisowanie, ubezpieczenie i inne dodatkowe usługi. Ale z uwagi na bardzo wysoką wartość wykupu jest ona najczęściej znacznie niższa niż w przypadku samego leasingu.

W leasingu miesięczna rata skupia się głównie na spłacie wartości pojazdu. Dodatkowe usługi, takie jak wliczenie w ratę ubezpieczenia są opcjonalne. W połączeniu z niskim wykupem skutkuje to wyższą miesięczną opłatą, ale jednocześnie gwarantuje możliwość wykupu pojazdu w rozsądnej cenie po zakończeniu umowy leasingu.

Długość umowy

Jeśli zależy Ci na krótszym zobowiązaniu i stosunkowo niskich ratach, bardziej atrakcyjną opcją może okazać się wynajem długoterminowy, a leasing nie spełnić twoich wymagań. Umowy najmu często trwają od 2 do 4 lat, co daje dużą swobodę i pozwala na prosty wybór kolejnego pojazdu po jej  zakończeniu.

Z kolei leasing może oferować dłuższe umowy, sięgające nawet 7 czy 8 lat. To rozwiązanie może być bardziej odpowiednie dla tych, którzy planują długoterminowe użytkowanie konkretnego pojazdu i chcą cieszyć się stabilnością warunków finansowych na dłuższy okres.

Ostateczny wybór, leasing a najem długoterminowy, zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz sytuacji finansowej użytkownika, ale w specyficznych przypadkach pozwala na ominięcie przepisów związanych z minimalnym okresem użytkowania przedmiotu leasingu. Przypomnę, że nie może być on krótszy niż okres w którym przedmiot leasingu amortyzuje się 40%. To dlatego leasing osobówek (objętych amortyzacją 20%) może być zawarty najkrócej na 2 lata. W przypadku leasingu np. myjki ciśnieniowej objętej stawką amortyzacji 10% będzie to, aż 4 lata. Podpisując umowę na wynajem długoterminowy na maszyny i urządzenia o niskiej stawce amortyzacji, możemy skrócić ten okres nawet do dwóch lat. Decydując się na leasing czy wynajem 2024 maszyn i urządzeń warto skorzystać z opcji najmu aby skrócić okres finansowania i wykupić przedmiot leasingu po zakończeniu umowy.

Wysokość udziału własnego

Zarówno leasing a wynajem długoterminowy związany jest z wpłatą udziału własnego. Jego wysokość jest ściśle powiązana z danym produktem. Finansujący zainteresowani niskim udziałem własnym z całą pewnością wybiorą wynajem długoterminowy, a leasing osoby poszukujące kosztów. Umowa leasingu związana jest zazwyczaj z koniecznością wpłaty udziału własnego w wysokości 10% – 30%, a w niektórych przypadkach nawet 40%. Umowa najmu często zawierana jest nawet bez wpłaty własnej. Decyzja o wysokości wkładu własnego jest zawsze podejmowana indywidualnie przez firmę leasingową i zależy od zdolności kredytowej leasingobiorcy.

Wynajem czy leasing – wady i zalety każdej z form finansowania

W dzisiejszym dynamicznym środowisku motoryzacyjnym, decyzja co się bardziej opłaca leasing czy wynajem długoterminowy jest bardzo ważnym elementem planowania użytkowania pojazdu. Leasing czy wynajem 2024 roku to coraz częstsze pytanie które zadaje sobie wiele osób. Jakie jeszcze czynniki warto wziąć pod uwagę, podejmując decyzję dotyczącą optymalnej formy finansowania pojazdu?

Wynajem długoterminowy

Zalety

Wynajem długoterminowy aut umożliwia finansowanie na krótki okres, bez potrzeby angażowania środków na wpłatę udziału własnego. Dodatkową zaletą jest brak konieczności wykupu pojazdu, co daje swobodę wyboru nowego modelu lub marki. Warto też podkreślić, że wynajem długoterminowy obejmuje dodatkowe usługi, takie jak serwisowanie i ubezpieczenie komunikacyjne, assistance, wymianę i przechowywanie opon, co zdecydowanie zwiększa komfort korzystania z pojazdu.

Wady

Mimo licznych zalet, wynajem długoterminowy wiąże się z pewnymi wadami. Niskie miesięczne opłaty nie wiążą się z możliwością wykupu pojazdu na korzystnych warunkach. Dodatkowo, istnieją ograniczenia w eksploatacji, takie jak limit kilometrów z którym ściśle związane jest ryzyko dodatkowych opłat za ich przekroczenie. Może to być znaczne obciążenie dla najemcy który niedoszacował przebiegu auta.

Problematyczna może być też ocena stanu technicznego oddawanego auta. Firma leasingowa naliczy dodatkowe opłaty za wszelkie obcierki i uszkodzenia pojazdu, choćby nawet zły stan tapicerki. Taki problem w przypadku leasingu nie istnieje.

Leasing

Zalety

Analizując całkowity koszt finansowania w leasingu operacyjnym, okazuje się on tańszym produktem niż wynajem długoterminowy. A leasing, którego atutem jest także atrakcyjna opcja wykupu po zakończeniu umowy cieszy się znacznie większym zainteresowaniem. Leasing zapewnia większą elastyczność w eksploatacji pojazdu, a także umożliwia skorzystanie z tańszych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Wady

Finansowanie leasingiem niesie ze sobą konieczność wpłaty wyższego udziału własnego, z którego finansujący jest często zwolniony wnioskując o wynajem dlugotermiowy. Czy leasing jest przez to mniej atrakcyjny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Leasingobiorca jest również związany ustalonymi warunkami umowy, musi pilnować terminów przedłużenia polisy ubezpieczeniowej i jest obciążony koniecznością samodzielnej sprzedaży pojazdu po wykupie auta z leasingu. Jest to produkt skomplikowany dla osób płacących jedną miesięczną ratę zwalniającą ich z tych wszystkich „obowiązków”.

Co się bardziej opłaca – leasing czy wynajem długoterminowy?

Która forma finansowania może okazać się bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie? Wynajem czy leasing? Dla kogo przeznaczony jest leasing długoterminowy a leasing czy zawsze jest bardziej opłacalny?

Wynajem czy leasing – która forma finansowania dla kogo

Niezależnie czy jesteś przedsiębiorcą, czy może indywidualnym użytkownikiem obie formy finansowania mogą okazać się interesujące. W jakich okolicznościach bardziej jest potrzebny leasing czy wynajem długoterminowy?

Przedsiębiorcy:

Leasing: Interesujący jeśli firma chce utrzymać nowoczesną flotę pojazdów bez konieczności ponoszenia dużych kosztów zakupu. Leasing może być korzystny podatkowo i będzie produktem tańszym. Umożliwia korzystanie z własnych ubezpieczeń i korzystanie z zaprzyjaźnionych stacji serwisowych.

Wynajem długoterminowy: Dla przedsiębiorstw, które cenią sobie elastyczność i stałe koszty, wynajem długoterminowy może być bardziej przewidywalny. Finansowana flota jest prostsza do zarządzania i administrowania. Finansujący nie ma problemu ze sprzedażą większej ilości identycznych aut po zakończeniu finansowania. Po prostu oddaje je firmie leasingowej.

Indywidualni użytkownicy:

Leasing: Dla osób dokładnie liczących koszty, chcących użytkować finansowany pojazd po zakończeniu umowy leasingu.

Wynajem długoterminowy: Dla osób, które chcą regularnie korzystać z nowych modeli pojazdów bez konieczności posiadania ich na stałe. Dla osób niekoniecznie znających się na motoryzacji, ceniących spokój i prostotę produktu.

Leasing czy wynajem 2024 – co aktualnie jest korzystniejsze

Rynek finansowania pojazdów ulega ciągłym zmianom, zależnym od warunków rynkowych, trendów ekonomicznych i innych czynników. W 2024 roku prognozy wskazują na rosnącą popularność wynajmu długoterminowego ze względu na elastyczność i niskie koszty, jednak leasing nadal pozostaje najbardziej atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców.

Jak prosto porównać opłacalność leasingu i najmu w 2024. Proponuję proste ćwiczenie. Obliczmy całkowity koszt leasingu na 4 lata z wykupem 1%. Do tego dodajmy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego za cały okres finansowania oraz szacunkowe koszty napraw gwarancyjnych. Od otrzymanej wartości należy odjąć przewidywaną wartość pojazdu po zakończeniu czteroletniego okresu leasingu jaką otrzymamy za sprzedaż pojazdu na własną rękę (np. 50%). Otrzymaną kwotę porównajmy za sumą opłat za dwuletni najem identycznego pojazdu z ubezpieczeniem oraz pełnym pakietem serwisowym pomnożoną przez dwa (liczymy koszty na okres czteroletni).

Następnie porównaj obie wartości. Na pytanie: co się bardziej opłaca leasing czy wynajem długoterminowy odpowiesz sobie sam. Kwestię leasing czy wynajem 2024 można przecież rozwiązać porównując wszystkie wydatki. Gwarantujemy, że odpowiedź będzie zaskakująca.

Najem długoterminowy a leasing – Podsumowanie

Podsumujmy, co się bardziej opłaca leasing czy wynajem długoterminowy?

Dla przedsiębiorców, leasing stanowi atrakcyjną opcję, umożliwiając utrzymanie nowoczesnej floty pojazdów z korzyściami podatkowymi. Z kolei najem długoterminowy oferuje elastyczność, eliminując konieczność inwestycji w własność pojazdów, co jest szczególnie przydatne przy regularnej aktualizacji floty.

Ostateczny wybór najem czy leasing, zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz kontekstu finansowego zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych konsumentów. W świetle prognoz na 2024 rok, wynajem długoterminowy zdaje się zyskiwać na popularności, jednak kluczowe jest dostosowanie wyboru do konkretnych warunków rynkowych i życiowych.Początek formularza

Ostatnie wpisy: