Wróć do aktualności
Jak uzyskać pożyczkę leasingową - obrazek przedstawia uścisk dłoni i moment zawarcia pożyczki leasingowej Dots

Pożyczka leasingowa — co to jest, na czym polega i jak ją uzyskać?

Autor: Paweł Makarewicz 21 czerwca 2023 Szacowany czas czytania: 9 minut Kategorie: Kompendium wiedzy o leasingu

W dzisiejszych czasach wiele firm potrzebuje finansowania, aby rozwijać swoją działalność. Jedną z popularnych opcji jest pożyczka leasingowa, która umożliwia sfinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu czy pojazdu. Jeśli zastanawiasz się, co to jest pożyczka leasingowa i jak ją uzyskać, ten artykuł odpowie na Twoje pytania.

Co to jest pożyczka leasingowa i co można nią sfinansować?

Pożyczka leasingowa. Co to jest? To rodzaj finansowania, który łączy w sobie cechy zarówno kredytu, jak i ofert leasingowych. W ramach pożyczki leasingowej instytucja finansowa (leasingodawca) udziela pożyczki na zakup określonego środka trwałego, najczęściej pojazdów czy maszyn i urządzeń. W odróżnieniu od tradycyjnej pożyczki bankowej, pożyczka leasingowa ma charakter celowy. To taki kredyt leasingowy przeznaczony na sfinansowanie z góry określonego aktywa. W przypadku pożyczki leasingowej to pożyczkobiorca od razu staje się właścicielem finansowanego przedmiotu, mimo że spłaca jeszcze raty.

Dzięki pożyczce leasingowej można sfinansować praktycznie wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce przedsiębiorcy finansują nią samochody służbowe, środki transportu i maszyny produkcyjne. Dlaczego pożyczka leasingowa dla firm jest atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kto może dostać pożyczkę leasingową?

Pożyczka leasingowa jest dostępna dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Mogą z niej skorzystać zarówno spółki prawa handlowego, jednoosobowe działalności gospodarcze, mniejsze jak i większe przedsiębiorstwa. Kluczowe jest posiadanie zdolności kredytowej oraz zdolności do spłaty rat leasingowych. Część firm leasingowych stosująca procedury uproszczone w leasingu, nie będzie wymagała dokumentów finansowych przy składaniu wniosku o pożyczkę leasingową. W zależności od wartości finansowanego przedmiotu, okresu działalności przedsiębiorcy oraz deklarowanego udziału własnego zadowoli się jedynie pisemną deklaracją o wysokości przychodu, a decyzję kredytową podejmie w oparciu o historię BIK pożyczkobiorcy.

Najczęściej jednak instytucje finansowe bardzo dokładnie sprawdzają historię kredytową wnioskodawcy oraz analizują zdolność przedsiębiorstwa do generowania wystarczających dochodów. Ponadto, w niektórych przypadkach mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń, takich jak poręczenie czy hipoteka na nieruchomości.

Leasing czy pożyczka leasingowa — na czym polega różnica?

Chociaż pojęcia leasingu i pożyczki leasingowej wydają się podobne, istnieje między nimi istotna różnica. Choć ich cel jest podobny, pożyczka leasingowa a leasing to zupełnie inne instrumenty finansowe. W skrócie na czym polega leasing? W przypadku tradycyjnego leasingu, leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu finansowania przez cały okres umowy. Natomiast w pożyczce leasingowej, to pożyczkobiorca staje się właścicielem przedmiotu finansowania od początku trwania umowy pożyczki leasingowej. Nie musi więc ubiegać się o możliwość odkupienia finansowanego środka trwałego po zakończeniu umowy.

Czy to się opłaca? Zalety i wady pożyczki leasingowej

Czy to się opłaca? To pytanie często pojawia się w kontekście pożyczki leasingowej. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego rodzaju finansowania warto dokładnie przeanalizować zarówno zalety, jak i wady, jakie niesie ze sobą pożyczka leasingowa. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, czy jest to dla nas korzystne rozwiązanie.

Zalety pożyczki leasingowej

Pożyczka leasingowa ma wiele zalet, które przemawiają na jej korzyść. Jedną z korzyści jest możliwość sfinansowania potrzebnego sprzętu, dzięki czemu przedsiębiorca może skoncentrować się na rozwijaniu swojej działalności, zamiast inwestować kapitał w aktywa trwałe. Ale przecież to nie wszystko.

Polscy przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing, a pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem drugorzędnym. Jakie są więc zalety pożyczki leasingowej?

  • Po pierwsze pozwala na odliczenie całego podatku VAT już w pierwszym miesiącu po udzieleniu finansowania. Pożyczkobiorca staje się właścicielem finansowanego środka trwałego i na niego wystawiona jest faktura zakupu. Odliczenie VAT jest szczególnie korzystne w przypadku finansowania samochodów ciężarowych i naczep oraz maszyn i urządzeń o dużej wartości.
  • Po drugie, pożyczka leasingowa dla firm może być udzielona przedsiębiorcom, ubiegającym się o finansowanie samochodów sprzedawanych na fakturę VAT marżę czy umowę kupna-sprzedaży. W przypadku leasingu finansowanie jest korzystne jedynie w przypadku zakupu na fakturę z pełnym 23% VATem. Często przy zakupie auta z komisu, dostawca wystawi fakturę VAT marża, na której kwota zakupu netto jest równa kwocie brutto. Pamiętajmy, że firma leasingowa potraktuje taką fakturę jako netto i do wszystkich rat leasingowych (łącznie z udziałem własnym i wykupem) doda VAT, przez co cena auta wzrośnie o 23%. Pożyczka leasingowa na samochód nie uwzględnia stawki VAT (kwota netto na fakturze VAT marża nadal równa się kwocie brutto), ponieważ firma leasingowa finansuje konkretną wartość z faktury, a nie kupuje środek trwały jak w leasingu operacyjnym.
  • Pożyczka leasingowa dla firm ma jeszcze jedną bardzo istotną przewagę. Może być zawarta na bardzo krótki okres (np. rok) jak również na bardzo długi, przekraczający 10 lat. Pożyczkobiorca ma prawo do spłaty zobowiązania w każdym momencie bez przykrych konsekwencji podatkowych, jakie mogą spotkać go, w którego leasingu ramy wynikają ze stawki amortyzacji finansowanego środka trwałego.

Popularność pożyczki rośnie wraz z zapotrzebowaniem na dotacje unijne. Ponieważ właścicielem przedmiotu pożyczki jest klient (finansujący), pożyczka chętnie wykorzystywana jest np. przez rolników ubiegających się o dotacje z ARiMR czy małych przedsiębiorców wnioskujących, chociażby o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych.

Wady pożyczki leasingowej

Należy jednak pamiętać, że pożyczka leasingowa ma również pewne wady. Jedną z nich jest fakt, że koszt finansowania w przypadku pożyczki leasingowej jest nieco wyższy niż w przypadku leasingu. Pamiętamy, że finansowany leasingiem środek trwały jest własnością firmy leasingowej, która z łatwością może go w każdym momencie przejąć. Windykacja przedmiotu finansowanego pożyczką jest utrudniona, ponieważ finansujący ma często do niego ograniczone prawo w postaci przewłaszczenia częściowego lub warunkowego.

Pożyczka jest więc produktem związanym z nieco wyższym ryzykiem kredytowym. Dlatego firmy leasingowe rekompensują swoje ryzyko na kilka sposobów. Najczęściej wymagają podwyższonej pierwszej wpłaty tak, aby pokryć przynajmniej wartość VAT lub zobowiązują pożyczkobiorcę do wpłaty podatku najpóźniej z czwartą ratą pożyczki.

Po drugie firmy leasingowe, podobnie jak w kredytach bankowych, każdorazowo pobierają prowizję, powodując, że pożyczka leasingowa — oprocentowanie (rozumiane jako suma wszystkich kosztów łącznie z prowizją) ma często znacznie wyższe w porównaniu do kosztów leasingu. Najczęściej wyższa jest też marża firmy leasingowej, powodując, że pożyczka będzie droższa od leasingu około 1-2% w skali roku. Różnica ta zależy oczywiście od firmy leasingowej.

Kredyt leasingowy a podatek VAT

Pożyczka leasingowa. Jak księgować VAT? W przypadku pożyczki leasingowej jest to bardzo istotna kwestia. Ponieważ finansowany środek trwały jest jego własnością, pożyczkobiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT i to już w miesiącu, w którym otrzymał fakturę. Pamiętajmy, że jeżeli pożyczkobiorca tego nie zrobi może jeszcze rozliczyć go w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych jeżeli rozlicza się kwartalnie lub jednym z trzech kolejnych przy rozliczeniu miesięcznym.

Rozliczenie VAT w pożyczce rządzi się identycznymi zasadami jak leasingu. Jeżeli pojazd jest użytkowany częściowo na użytek własny, pożyczkobiorca ma prawo do odliczania 50% VAT. Jeżeli są to cele związane wyłącznie z prowadzoną działalnością, przedsiębiorca prowadzący ewidencję przebiegu pojazdu ma prawo do odliczenia podatku w całości.

.

Odsetki i oprocentowanie pożyczki leasingowej 2023

Wysokość odsetek i oprocentowanie pożyczki leasingowej zależy od indywidualnych warunków umowy oraz firmy leasingowej. Pożyczka leasingowa (oprocentowanie to nie jedyny koszt finansowania, jaki pożyczkobiorca ponosi) rządzi się swoimi prawami. Przed podpisaniem umowy dobrze jest przeanalizować wszystkie zmienne wpływające na koszty pożyczki leasingowej.

Po pierwsze, pożyczka leasingowa ma oprocentowanie, które musi być podane na umowie.

Kolejnym kosztem pożyczki leasingowej jest prowizja, która zostanie wyszczególniona na umowie jako jedna ze składowych kwoty finansowanej. Jeżeli korzystasz z usług wyspecjalizowanego pośrednika kredytowego, na umowie często znajdziesz wysokość jego wynagrodzenia.

Pamiętajmy o sprawdzeniu wszystkich pozycji finansowanych pożyczką. Mogą to być na przykład dodatkowe ubezpieczenia, z finansowania których nie zawsze zdajemy sobie sprawę

W 2023 roku, w zależności od profilu kredytowego przedsiębiorstwa, oprocentowanie pożyczki leasingowej może wynosić od kilku do kilkunastu procent.

Koszty uzyskania przychodu a pożyczka leasingowa – jak księgować?

W odróżnieniu od leasingu udział własny w pożyczce nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Jakie więc generuje nam pożyczka leasingowa koszty? Istotne jest, że rata pożyczki, analogicznie jak w kredycie) może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu jedynie w części odsetkowej. Część kapitałowa raty z oczywistych względów nie jest dla przedsiębiorcy kosztem, co rekompensowane jest amortyzacją środka trwałego.

Kosztem uzyskania przychodu jest za to prowizja naliczona przez bank oraz wszystkie dodatkowe ubezpieczenia związane z pożyczką.

Przedsiębiorca zawsze powinien pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów księgowych i konsultować się z odpowiednim specjalistą, np. księgowym, aby prawidłowo rozliczyć koszty pożyczki leasingowej.

Leasing a pożyczka leasingowa — podsumowanie

Leasing czy pożyczka leasingowa? Obie formy finansowania są warte rozważenia i żądzą się własnymi prawami. Przedsiębiorcy ubiegający się o dotacje, chcący szybko odzyskać VAT, a także ci, którym zależy na nabyciu własności finansowanego aktywa, powinni poważnie rozważyć tę formę finansowania. Jest to również dobry wybór dla osób planujących wcześniejszą spłatę swoich zobowiązań.

Ostatnie wpisy: