Wróć do aktualności
Jak długo trzeba mieć firmę żeby dostać leasing - obrazek przedstawia ciężarówki, które firma transportowa może wziąć w leasing Dots

Jak długo trzeba mieć firmę, żeby dostać leasing?

Autor: Paweł Makarewicz 14 lipca 2021 Szacowany czas czytania: 5 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Jesteś świeżym przedsiębiorcą i potrzebujesz wziąć auto w leasing, ale zastanawiasz się, czy już możesz skorzystać z tej opcji? Czy Twoja firma istnieje wystarczająco długo na rynku? Jakie są zasady przyznawania leasingu dla startupów i czy młody przedsiębiorca może sobie pozwolić na taki luksus? W tym artykule odpowiemy: ile trzeba mieć firmę, żeby dostać leasing i przybliżymy Cię do Twojej wizji siebie jako leasingobiorcy z najlepszą umową leasingową, którą podpowie Ci nasz kalkulator leasingowy lub nasi doradcy.

Ile trzeba mieć firmę, żeby dostać leasing? Jak to wygląda w praktyce?

Zazwyczaj firmy leasingowe podejmują współpracę z nowymi firmami, które istnieją minimum 3 miesiące na rynku, a najchętniej wiążą się z takimi, które działają ponad 6 miesięcy i mogą się pochwalić konkretnymi wynikami finansowymi, budującymi zaufanie u potencjalnego partnera biznesowego. Jednak dla każdego podmiotu oferującego leasing dla nowych firm, ten termin może oznaczać zupełnie coś innego.

Nie należy popadać w pesymizm, bowiem jest możliwość, aby już nawet jednodniowa firma otrzymała taką zgodę. Kiedy? W przypadku nowych i używanych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5T. Jeżeli cena auta nie przekracza 100 tys. złotych, dzięki zastosowaniu procedury uproszczonej leasingu, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i dane firmy, a także dokonać 5% wpłaty wstępnej (tzw. czynszu inicjalnego), aby cieszyć się nowym statusem leasingobiorcy. Niestety, w niektórych sytuacjach wpłata wstępna może przekroczyć nawet 20%. Wysokość udziału własnego zależy bowiem od czasu prowadzenia działalności i wiarygodności Klienta.

Po jakim czasie od założenia firmy można wziąć leasing bez wkładu własnego?

Leasing bez wkładu własnego dla nowych firm jest praktycznie niemożliwy, chyba że zaproponowane zostanie silne zabezpieczenie dodatkowe, o czym dowiesz się w kolejnej części tego artykułu.

Zakładając jednak, że patrzysz optymistycznie i dostajesz zgodę na zawarcie umowy leasingowej, następnym krokiem będzie wybranie najlepszej dla siebie oferty. Jak się nie pogubić i podjąć właściwą decyzję? W tym właśnie celu powstał nasz kalkulator leasingowy, dzięki któremu w sposób szybki i efektywny, znajdziesz idealną opcję dla siebie.

Po jakim czasie od założenia firmy można wziąć leasing na pojazdy ciężarowe i inne środki trwałe?

Jeśli jedyne, co Cię interesuje, to leasing pojazdów ciężarowych lub ciągników siodłowych – w tym wypadku nie musisz chwalić się minimum sześciomiesięcznym okresem prowadzenia biznesu generującego przychody. Załóżmy, że jesteś osobą posiadającą bogate doświadczenie zawodowe w usługach transportowych i postanowiłeś/aś założyć własną firmę. Wiele firm leasingowych chętnie zawrze z Tobą umowę, ponieważ jesteś w ich oczach wiarygodny/a poprzez Twoje doświadczenie. Jeśli dodatkowo przedstawisz umowy współpracy z kontrahentami lub udowodnisz zamiar podjęcia takiej współpracy – umowa leasingowa będzie możliwa nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. W przypadku leasingu dla startupów minimalny udział własny wynosi 15%, a dla spółek z o.o. najczęściej 25% z zabezpieczeniem w formie weksla in blanco.

Odnośnie pozostałych środków trwałych (np. maszyn i specjalistycznych urządzeń), najczęściej wymagane jest prowadzenie firmy przez minimum 6, a najlepiej 12 miesięcy oraz przedstawienie dokumentów potwierdzających Twoją zdolność kredytową.

Dodatkowe zabezpieczenia w leasingu dla startupów

Nowe przedsiębiorstwo nieposiadające własnej historii kredytowej to spore ryzyko dla leasingodawcy, dlatego przed związaniem się umową z początkującym przedsiębiorcą, będą potrzebne dodatkowe zabezpieczenia umożliwiające uzyskanie finansowania. Jakiego rodzaju to zabezpieczenia? Oto najpopularniejsze z nich:

  • Weksel in blanco leasingobiorcy, który potwierdzi wartość swojego majątku stosowną deklaracją
  • Poręczenie innej firmy lub osoby prywatnej
  • Przewłaszczenie osobistego majątku

Oprócz wyżej wymienionych dodatkowych zabezpieczeń niektórzy leasingodawcy wykazują się większą fantazją i zobowiązują leasingobiorcę do udostępnienia dokumentów finansowych firmy, przeprowadzają kontrolę przedmiotu umowy leasingowej czy ustanawiają prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy w przypadku problemów z terminowym regulowaniem należności.

Grupa FI Finance Polska dostarcza wsparcia w postaci profesjonalnych i wyczerpujących rad i wskazówek przy wyborze firm leasingowych, przeprowadzając Klienta przez gąszcz często niezrozumiałych procedur i wymagań po to, aby w prosty sposób doprowadzić go do jego celu, jakim jest uzyskanie najkorzystniejszej finansowo i długoterminowo oferty leasingowej. Nasi doradcy mają wspólną ambicję niesienia realnej pomocy przedsiębiorcom, zwłaszcza tym świeżo upieczonym, aby cała procedura pozostała miłym doświadczeniem zakończonym upragnionym efektem.

Leasing — ile trzeba mieć firmę: Podsumowanie

Leasing może przynieść wiele korzyści Twojej firmie, dlatego skorzystaj z pomocy osób, którym zależy na Twoim sukcesie i ustal możliwe kierunki działania, przenosząc stres ze swoich ramion, na ramiona Grupy FI Finance Polska, która ten stres od wielu lat skutecznie zamienia w spełnione życzenia swoich Klientów.

Ostatnie wpisy: