Leasing z wysokim wykupem — czy to się opłaca?

Usługa leasingu cieszy się niezwykle dużą popularnością, głównie wśród przedsiębiorstw. Coraz częściej jednak korzystają z niego również klienci indywidualni. Czy leasing z wysokim wykupem oraz wyższą miesięczną ratą to opłacalne rozwiązanie? Sprawdź, jak znaleźć idealną ofertę dla siebie.

Z czego składa się umowa leasingu?

Leasing samochodu z wysokim wykupem wiąże się z koniecznością zawarcia stosownej umowy pomiędzy poszczególnymi stronami — w tym przypadku leasingodawcą oraz leasingobiorcą. W związku z tym strona korzystająca z takiej usługi zobowiązuje się do opłacenia określonego odsetka wartości pojazdu, czyli tzw. czynszu inicjalnego. Jest to procedura mająca na celu zabezpieczenie interesów leasingodawcy. Oprócz tego klient w ramach podpisanej umowy regularnie płaci comiesięczną ratę za użytkowanie samochodu.

Leasing samochodów osobowych zazwyczaj wiąże się również z koniecznością wykupu pojazdu. Wysokość takiej kwoty ustala się na samym początku i nie podlega ona zmianie w trakcie trwania umowy. W tym przypadku wysoki wykup generuje korzystne, niskie raty, które klient zobowiązuje się spłacać co miesiąc. Aby wszystko dokładnie wyliczyć, zaleca się użycie takiego narzędzia jak kalkulator leasingu, ponieważ wszystkie konieczne do uregulowania opłaty wpływają na siebie nawzajem.

Wady i zalety leasingu z wysokim wykupem 

W przypadku leasingu operacyjnego z wysokim wykupem może okazać się, że całkowity koszt takiego przedsięwzięcia będzie większy niż w przypadku niskiego wykupu. Jest to spowodowane głównie wyższą sumą odsetek. Wówczas taka forma leasingu auta używanego nie opłaca się w sytuacji, w której planuje się korzystać z pojazdu po zakończeniu umowy. 


Z drugiej strony leasing z wysokim wykupem sprawdzi się doskonale jako alternatywa dla kupna bądź kredytu, w szczególności wśród małych przedsiębiorców.

Create your account