Leasing ciężarówki to doskonałe rozwiązanie zarówno dla niewielkich firm transportowych, jak i bardzo dużych przedsiębiorstw. Ten rodzaj inwestycji może obejmować nie tylko największe pojazdy, lecz także chłodnie, wywrotki, kompaktowe furgonetki, a nawet minibusy. Jakie opłaty obowiązują w przypadku wyboru samochodu ciężarowego? Czy da się samodzielnie obliczyć raty? Dlaczego pomocny okazuje się kalkulator leasingowy?
Samochody ciężarowe, czyli jakie?
Każda forma finansowania — niezależnie od tego, czy dotyczy rzeczy ruchomych, czy też pieniędzy — ma swoje określone zasady. Leasing samochodu ciężarowego nie stanowi wyjątku od tej reguły. Przed rozpoczęciem wszelkich działań trzeba zatem dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest przedmiot zawiązywanej umowy.
Przede wszystkim należy pamiętać, że masa ciężarówki musi przekraczać 3,5 tony. Do tej kategorii pojazdów można jednak zaliczyć także samochody przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą. Ponadto wyróżnia się również inne samochody osobowe z jednym rzędem siedzeń oddzielonym od części ładunkowej. Są to:
- pojazdy wielozadaniowe, vany,
- pojazdy z otwartą częścią do przewozu ładunków,
- pojazdy specjalne,
- inne pojazdy wyposażone w nadwozie, którego zadaniem jest przewożenie ładunków.
Opłaty w leasingu na ciężarówki
Niezwykle ważny aspekt dotyczący opisywanego rodzaju finansowania stanowi opłata wstępna, czyli czynsz inicjalny. Niestety, nie można jednoznacznie określić wysokości tych kosztów. Zależą one m.in. od firmy udzielającej zobowiązania, rodzaju oraz wieku pojazdu, a także wartości przedmiotu umowy. Od podobnych czynników uzależniona jest również wysokość miesięcznej raty. Aby poprawnie obliczyć opisywane opłaty, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator leasingowy.
Kalkulator leasingowy na samochody ciężarowe
Kalkulator rat leasingowych nie wymaga wprowadzania do systemu wrażliwych danych osobowych. Mimo to opiera się na indywidualnej ocenie zdolności finansowych, dzięki czemu pozwala na skuteczne obliczenie comiesięcznych opłat. Z łatwością skorzystasz z niego przez Internet bez wychodzenia z domu.
Odliczenie VAT i podatku dochodowego, a leasing samochodu ciężarowego
Leasing samochodu ciężarowego wiąże się z wieloma opłatami. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak odliczenie podatku VAT. Jeśli samochód wykorzystuje się zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, obowiązuje 50 proc. odliczenia. Natomiast w przypadku użytkowania jedynie na rzecz działalności gospodarczej — 100 proc.