Wróć do aktualności
Ile trwa procedura leasingowa - obrazek przedstawia właścicielkę nowego auta leasingowego Dots

Ile trwa załatwienie leasingu samochodu?

Autor: Paweł Makarewicz 4 sierpnia 2021 Szacowany czas czytania: 5 minut Kategorie: Poradnik dla leasingobiorców

Leasing samochodowy to atrakcyjna opcja, z której bardzo chętnie korzystają zarówno osoby prywatne, jak i te prowadzące własną działalność. W przypadku tych ostatnich, dzięki dobrze dobranej do oczekiwań i możliwości leasingobiorcy umowie finansowej, nie tylko przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku, ale też nowopowstałe firmy mogą znacząco podnieść swoją konkurencyjność i jeszcze lepiej dotrzeć ze swoimi produktami lub usługami do klientów.

Ile trwa załatwienie leasingu na samochód nowy i używany?

Załatwienie leasingu to proces, który zależy od wielu czynników, w tym rodzaju przedmiotu leasingu, procedury oceny i firmy leasingowej. W przypadku procedury uproszczonej czas załatwienia leasingu na nowe auto może wynieść od 2 do 5 dni, a na używane od 3 do 6 dni. W procedurze standardowej czas ten wydłuża się od 3 dni nawet do 2 tygodni dla nowego auta i od 1 do 2 tygodni dla używanego. Dłuższy czas oczekiwania dla leasingu samochodów używanych jest spowodowany koniecznością ich wyceny. Pamiętaj jednak, że podane czasy są orientacyjne i mogą ulec zmianie w zależności od konkretnej sytuacji, firmy leasingowej oraz specyfiki konkretnego wniosku.

Ile trwa procedura leasingowa?

Procedura leasingowa, choć wymaga dopełnienia pewnych formalności, nie jest obecnie czasochłonna. Wymaga jednak odrobiny cierpliwości, przede wszystkim na etapie oczekiwania na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Również sama rejestracja auta może zająć kilka dni. Zasadniczo, cały proces związany z uzyskaniem leasingu samochodowego można podzielić na kilka etapów. Zobacz także: Jak wygląda procedura uzyskania leasingu krok po kroku.

1. Określamy potrzeby, analizujemy możliwości i wybieramy rodzaj leasingu samochodowego.

Decydując się na leasing samochodowy, warto skrupulatnie przeanalizować nie tylko zapotrzebowanie na nowe auto, ale również naszą możliwość spłaty comiesięcznych zobowiązań – bez względu na to, czy z tej formy finansowania zakupu będziemy korzystać jako osoba prywatna, czy też podmiot gospodarczy.

Z pewnością na tym etapie ważną decyzją jest ta o wyborze rodzaju leasingu – operacyjnego lub finansowego. Ten pierwszy, w przeciwieństwie do finansowego, daje m.in. możliwość zrezygnowania z obowiązku dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie wymaga też zapłacenia od razu całej kwoty podatku VAT (jest ona dodawana do rat), pozwala na zwrot lub wykup pojazdu po zakończeniu umowy, a także nie uznaje samochodu za składową majątku osoby podpisującej umowę. W przypadku drugiej opcji, auto zawsze staje się naszą własnością, a jeżeli prowadzimy firmę, koszty uzyskania przychodu możemy pomniejszyć jedynie o odsetki z rat.

2. Zestawiamy koszty i zyski.

Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto mieć na uwadze fakt, że podpisując umowę, koniecznie trzeba będzie uiścić wpłatę początkową, a także uregulować kwestię ubezpieczenia komunikacyjnego – na własną rękę lub korzystając z pomocy pośrednika. Koszty te można zrównoważyć np. poprzez dodatkowe korzyści oferowane przez wybranego brokera, takie jak kompleksowa obsługa posprzedażowa czy atrakcyjny pakiet ubezpieczeniowy. Obliczenie wysokości rat jest obecnie dość proste, ponieważ wiele firm oferuje na swoich stronach kalkulatory ubezpieczeniowe ułatwiające ich oszacowanie.

3. Składamy wniosek, oczekujemy na decyzję i podpisujemy umowę.

Na tym etapie pojawia się z reguły najwięcej formalności. Wydanie pozytywnej decyzji wymaga weryfikacji osoby składającej wniosek pod kątem jej wiarygodności płatniczej, czyli zdolności do wywiązywania się z powziętych zobowiązań finansowych. Tym samym, może pojawić się konieczność przedstawienia dodatkowych dokumentów.

Po weryfikacji, pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpisaniu umowy oraz uiszczeniu pierwszych opłat, przedmiot umowy – w tym przypadku samochód (osobowy, dostawczy lub inny), zostaje przygotowany do odbioru. W rezultacie możemy w pełni korzystać z nowych możliwości i jeszcze dynamiczniej realizować swoje plany biznesowe.

Jak długo trwa decyzja leasingowa?

Decyzja leasingowa w przypadku samochodów może być zróżnicowana w zależności od procedury oceny i konkretnych warunków.

W uproszczonej procedurze leasingu, dla nowych samochodów, decyzja może zająć od 24 godzin do 5 dni, natomiast dla używanych samochodów, czas ten może się nieco wydłużyć. W tym czasie firma leasingowa ocenia wniosek, sprawdza dokumenty oraz decyduje o przyznaniu leasingu.

W przypadku procedury standardowej decyzja leasingowa może zająć więcej czasu. Procedura standardowa jest bardziej szczegółowa i wymaga więcej dokumentów, co skutkuje dłuższym czasem oczekiwania na decyzję -nawet do 2 tygodni.

Proszę pamiętać, że te czasy są tylko szacunkowe i mogą się różnić w zależności od specyficznych warunków każdej sytuacji.

Ile trwa procedura leasingu — podsumowanie

Podsumowując, czas załatwienia leasingu może znacząco się różnić w zależności przedmiotu leasingu, procedury oceny, firmy leasingowej oraz indywidualnych okoliczności. W każdym przypadku zaleca się nie zostawiać formalności leasingowych na ostatnią chwilę, aby uniknąć potencjalnych opóźnień i problemów.

Ostatnie wpisy: