Zakup samochodu, który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej to w przypadku większości przedsiębiorstw kwestia fundamentalna.
Nie dziwi więc fakt, że bardzo często jest jedną z pierwszych inwestycji – ułatwia transport surowców, dystrybucję towarów i sprzętu, a także pozwala na sprawniejsze i szybsze dotarcie do klientów. Jest to jednak dość duży wydatek i konieczność wyłożenia pełnej kwoty w wielu przypadkach zniechęca do zakupu, szczególnie jeżeli przedsiębiorstwo działa na rynku od niedawna i dopiero buduje swoje zaplecze oraz sieć odbiorców.
W takiej sytuacji warto rozważyć leasing samochodowy operacyjny lub finansowy i przeanalizować proponowane przez agencje opcje, ponieważ wiele z nich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych przedsiębiorców i posiada w swojej ofercie atrakcyjne rozwiązania dla nowopowstałych firm.
Czy nowa firma może otrzymać leasing samochodowy?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niesie wiele satysfakcji, wymaga jednak zmagania się z licznymi problemami w wielu obszarach. Bardzo często nowe firmy nie posiadają wystarczającej ilości środków finansowych, które mogłyby przeznaczyć na inwestycje, a ponieważ nie działają długo na rynku i zwykle nie posiadają historii kredytowej, bardzo często składając wniosek o kredyt lub pożyczkę nie są w stanie pozytywnie przejść weryfikacji w instytucjach bankowych.
Kwestia dostępności instrumentów finansowych dla nowych firm kształtuje się jednak nieco inaczej w przypadku leasingu. Choć i tutaj konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów i przejście weryfikacji, to cała procedura związana z uzyskaniem leasingu finansowego lub operacyjnego na samochód jest znacznie prostsza i zajmuje mniej czasu.
Dostępne rozwiązania
W zależności od agencji udzielającej leasingu, przedsiębiorcy mogą liczyć na możliwość skorzystania z oferty nawet od pierwszych dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Warto więc zapoznać się z propozycjami różnych przedstawicieli, a także zwiększyć swoje szanse na przyjęcie wniosku poprzez dostarczenie biznesplanu oraz udokumentowanie poszczególnych etapów wskazujących na stabilną sytuację finansową i stopniowy rozwój firmy. Dodatkowym atutem będzie również możliwość zabezpieczenia transakcji, np. poprzez przedstawienie poręczenia lub ustanowienia hipoteki nieruchomości.
Warto wspomnieć, że w przypadku leasingu samochodu osobowego, dostawczego, ciężarowego lub innego pojazdu mechanicznego, szczególnie interesującą opcją dla młodych firm jest leasing operacyjny z wysokim wykupem. Rozwiązanie to pozwala na znaczące zmniejszenie rat, co w pierwszych miesiącach działalności ma z reguły priorytetowe znaczenie dla przedsiębiorstwa. Kluczowy w tym przypadku jest fakt, że wraz z końcem umowy leasing operacyjny z wysokim wykupem nie zobowiązuje przedsiębiorcy do nabycia pojazdu na własność.
Leasing samochodowy dla nowych firm – czy warto skorzystać?
Oferta leasingu samochodowego finansowego lub operacyjnego to doskonała alternatywa dla pożyczek i kredytów bankowych, z której zdecydowanie warto skorzystać. Pozyskany w ten sposób samochód osobowy, dostawczy lub inny pojazd mechaniczny już krótko po podpisaniu umowy będzie mógł w pełni pracować na sukces przedsiębiorstwa. Co ważne, decydując się na taką formę wsparcia inwestycji to przedsiębiorca wybiera markę oraz model auta – w ten sposób może w pełni dostosować pojazd do swoich wymagań oraz potrzeb.
Leasing na samochód dla młodych firm, to obok szybkiego dostępu do niezbędnych do wykonywania codziennej pracy narzędzi, również możliwość obniżenia kwoty płaconych podatków. W zależności od wybranej formy, od kosztów uzyskania przychodów można odliczyć nie tylko opłatę wstępną, ale też płacone co miesiąc raty (leasing operacyjny) lub część odsetkową rat oraz amortyzację pojazdu (leasing finansowy), a to przekłada się na realne oszczędności. Dodatkowym atutem jest też możliwość skorzystania z cesji umowy, czyli przekazania zobowiązań innej firmie, jeżeli z jakiegoś powodu nasze przedsiębiorstwo jednak nie będzie w stanie utrzymać płynności finansowej.