Samochody używane to jedne z najpopularniejszych środków trwałych w ramach umowy leasingowej. Zakup nowego pojazdu najczęściej wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Wybór auta używanego stanowi więc doskonałą alternatywę np. dla przedsiębiorstwa, które korzysta z dużej liczby pojazdów. Czy leasing samochodu używanego na pewno jest bezpieczny? Co trzeba na ten temat wiedzieć?
Jaką formę finansowania wybrać?
W ramach finansowania leasingu samochodu używanego można zdecydować się na leasing operacyjny, konsumencki bądź zwrotny. Pierwszy z nich zapewnia bardzo korzystne warunki przedsiębiorcom. Przewidują one spłacanie pojazdu w stałych miesięcznych ratach oraz wykup auta po zakończeniu obowiązywania umowy. Zakupiony w ten sposób samochód wolno wówczas sprzedać bez żadnych obciążeń podatkowych.
Z kolei leasing zwrotny to dobra opcja dla osób, których działalność zmaga się z problemami płynności finansowej. Warunki tego typu umowy przewidują wykupienie przez leasingodawcę pojazdu przedsiębiorcy, a następnie objęcie go leasingiem. Klient otrzymuje pieniądze za swoje auto i może je jednocześnie użytkować na warunkach standardowego leasingu. Oprócz tego istnieją również specjalne oferty leasingu dla konsumentów.
Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, skorzystaj z bezpłatnego narzędzia, jakim jest kalkulator leasingowy online. Pomoże Ci on znaleźć najlepszą propozycję dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.
Procedury na leasing używanego samochodu osobowego
Leasing samochodów używanych zwykle nie wymaga przechodzenia przez skomplikowane formalności. W tym przypadku bardzo często stosuje się tzw. procedurę uproszczoną. Polega ona na okazaniu jedynie podstawowych dokumentów wymaganych do zawarcia umowy leasingowej, takich jak m.in. dowód osobisty lub dokumenty rejestrowe. Warto zaznaczyć, że szczególne korzyści w ramach takiego leasingu mogą czerpać podmioty mające wysoką zdolność kredytową oraz planujące wziąć kredyt w przyszłości.
Leasing na samochód osobowy — zalety
Zalety leasingu pojazdu używanego obejmują przede wszystkim możliwość objęcia finansowaniem auta o lepszych specyfikacjach, w dodatku o wiele taniej niż samochodu zupełnie nowego. Co więcej, kwestie dodatkowych usterek nie budzą w tym przypadku aż tak dużych kontrowersji jak wtedy, gdy leasing dotyczy całkiem nowego auta. Przedsiębiorcy również sporo zyskają dzięki takiej umowie, głównie za sprawą opcji ujęcia leasingu w kosztach uzyskania przychodu. Mowa tu o wartości wkładu własnego bądź całości wartości rat w ramach leasingu operacyjnego.