OC Przewoźnika – OCP
Ubezpieczenie OC przewoźnika, znane także jako OCP, stanowi kluczowy element w zabezpieczeniu działań zawodowych przewoźników drogowych. Ubezpieczenie przewoźnika jest to nieodłączna część funkcjonowania w branży transportowej. FI Finance Polska oferuje jedne z najniższych stawek OCP w Polsce. Przeprowadzamy pełną analizę zakresu Państwa dotychczasowej polisy, najczęściej rozszerzając go o dodatkowe klauzule. Zakres każdej polisy jest ustalany indywidualnie z naszym doświadczonym doradcą i dostosowywany do Państwa potrzeb w zależności od profilu działalności transportowej i wymogów spedytorów.
A teraz, omówmy, czym dokładnie jest OC przewoźnika, co obejmuje oraz jak wybrać właściwy zakres dodatkowych klauzul OCP.
Co to jest OCP?
Ubezpieczenie OCP co to jest? OC zawodowe przewoźnika, czyli odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, to rodzaj ubezpieczenia, które chroni firmy transportowe przed roszczeniami osób lub firm w wyniku uszkodzenia, lub utraty przewożonego towaru. Ubezpieczenie OC przewoźnika obejmuje szereg sytuacji, w których doszło do szkody na ładunku, takich jak wypadek drogowy, awaria ciągnika siodłowego lub naczepy, kradzież, nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku, czy chociażby niezachowanie szczególnej ostrożności.
Co obejmuje OC Przewoźnika?
Pewnie zastanawiacie się: OC przewoźnika co obejmuje? Już tłumaczymy. Ubezpieczenie OC zawodowe przewoźnika drogowego obejmuje różne aspekty odpowiedzialności związanej z przewożonym ładunkiem.
Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC przewoźnika w wersji bez klauzul dodatkowych nie chroni w pełni interesów ubezpieczonego. W zależności od rodzaju przewożonego towaru oraz obsługiwanych kierunków warto zastanowić się nad rozszerzeniem zakresu polisy OCP o dodatkowe klauzule. Ubezpieczenie OC zawodowe przewoźnika drogowego w naszym przekonaniu powinno pokrywać dodatkowe ryzyka takie jak:
- Wyciągnięcie oraz podniesienie ubezpieczonego pojazdu. Na polisie OC przewoźnika wyszczególnione są jedynie ciągniki siodłowe i pojazdy typu solo, choć klauzula dotyczy całego zestawu, a więc również naczepy lub przyczepy.
- Utylizacja środowiskowa pozostałości po szkodzie. Bardzo istotna klauzula, szczególnie istotna przy przewozie np. towarów płynnych.
- Klauzula postojowa rozszerzona o ochronę w czasie postoju na parkingach niestrzeżonych. Ważna szczególnie jeżeli chodzi o ubezpieczenie przewoźnika drogowego międzynarodowego. W obecnych czasach częstą praktyką jest korzystanie z parkingów dostępnych przy autostradach.
- Kradzież lub rabunek przewożonego ładunku. Tego zagadnienia w OC przewoźnika nie trzeba chyba tłumaczyć.
- Ubezpieczenie szkód powstałych podczas załadunku i rozładunku towaru. Ryzyko powstaje zarówno w wyniku działań ubezpieczonego jak i odbiorcy oraz nadawcy ładunku.
- Błędu podwykonawcy. W bardzo szerokim zakresie dla przewoźników korzystających z usług podwykonawców. Skorzystanie z klauzuli wymaga oświadczenia ubezpieczonego, jaki procent jego przewozów jest realizowane przez podwykonawców. Podana wartość procentowa musi być zgodna z rzeczywistością.
- Opóźnienie terminów dostawy ładunku. Pokrywa ryzyko współpracy z firmami nieprzykładającymi wagi do terminowości załadunku.
- Niezachowanie szczególnej staranności. Szczególna klauzula na ubezpieczenie przewoźnika znacznie zwiększająca szansę odszkodowania w wielu sytuacjach, z jakimi spotykają się nawet najbardziej doświadczeni kierowcy.
- Wtargnięcie uchodźców – Klauzula OCP przewoźnika dla firm obsługujących kierunki zagrożone nielegalną migracją. Chroni przed wtargnięciem do naczepy i rabunkiem ładunku przez uchodźców.
Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeniowego!
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OCP?
Wybór odpowiedniego zakresu ubezpieczenia OCP przewoźnika jest istotnym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa w działalności transportowej. Znając najważniejsze zagadnienia OC przewoźnika — co obejmuje i jakie są najistotniejsze klauzule — warto zapytać o koszt OCP i od czego on zależy.
Jakie informacje są niezbędne do prawidłowego ustalenia zakresu polis OC przewoźnika. Co wpływa na OCP przewoźnika, koszt polisy i zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela?
- Podanie roku rozpoczęcia działalności transportowej;
- Ustalenie sumy gwarancyjnej pod ubezpieczenie OCP;
- Podanie liczby pracowników;
- Podanie dokładnej liczby posiadanych pojazdów, które mają być ujęte w polisie. Ubezpieczyciel musi znać ich rodzaj, numery rejestracyjne oraz DMC;
- Jakie naczepy są wykorzystywane do przewozów np. chłodnia, firanka, wywrotka;
- Czy przewoźnik zajmuje się transportem międzynarodowym, czy krajowym;
- Skalkulowanie przewidywanego obrotu z tytułu przewozu krajowego i międzynarodowego;
- Oszacowanie liczby przewozów w miesiącu (krajowych i międzynarodowych) objętych OC przewoźnika.
- Przesłanie skanu licencji/zezwolenia lub podanie jej numeru;
- Czy przewoźnik korzysta z usług podwykonawców. Jeśli tak to w jakim stopniu;
- Czy ubezpieczony dysponuje urządzeniami załadowczymi i rozładowczymi do obsługi czynności załadunku i rozładunku;
- Informacja czy wykonywany jest kabotaż i w jakich krajach. Należy też oszacować liczbę aut przeznaczonych do kabotażu;
- Podanie, jakie konkretnie towary są przewożone oraz ich procentowego udziału. Ubezpieczenie OC przewoźnika obejmuje najczęściej następujące rodzaje przewożonych towarów: wyroby tytoniowe, alkoholowe, sprzęt elektroniczny, AGD, samochody i motocykle, artykuły szybko psujące się, pozostałe artykuły spożywcze, materiały niebezpieczne (ADR), żywe zwierzęta, leki oraz towary ponadgabarytowe.
Podsumowując, OCP przewoźnika, co to jest? To kluczowe ubezpieczenie dla przewoźników drogowych, gwarantujące ochronę przewożonego ładunku. Wybór odpowiedniej polisy wymaga zrozumienia zakresu ponoszonych ryzyk oraz dostosowania ich do własnych potrzeb. Ponieważ OCP przewoźnika koszt może mieć różny w zależności od zakresu polisy oraz doświadczenia agenta. Dlatego radzimy skontaktować się z nami już dziś.