Sprzedaż samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu

Osoby, które do tej pory decydowały się na leasing samochodów osobowych, leasing samochodu ciężarowego czy leasing ciągnika siodłowego, często wykupywały pojazd do majątku prywatnego po zakończeniu umowy. To rozwiązanie pozwalało łatwo nabyć samochód, który kierowca dobrze znał i był do niego przyzwyczajony. Udokumentowana historia auta stanowiła też istotny atut na rynku wtórnym, mając nieraz niebagatelny wpływ na cenę jego późniejszej sprzedaży.

Wykup pojazdu po zakończeniu umowy leasingu. Jak było?

Do niedawna takie działanie nie zajmowało wiele czasu. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych aż do końca 2021 roku mogli wykupić auto do majątku prywatnego niezależnie od tego, czy kończył się leasing ciężarówki czy leasing samochodu osobowego. Jeżeli sprzedaż pojazdu następowała po minimum 6 miesiącach od zakończenia umowy, nie rodziło to konieczności płacenia podatku dochodowego od takiej transakcji.

Co ważne, stare przepisy obowiązują i będą obowiązywać wszystkie umowy leasingu, które zakończyły się przed końcem 2021 roku. W takiej sytuacji możesz jeszcze sprzedać auto przejęte do majątku prywatnego bez martwienia się o przepisy Polskiego Ładu. Jest to o tyle istotne, że choć nowe przepisy nie wprowadziły znaczących zmian, jeśli chodzi o leasing samochodów osobowych, leasing naczep czy leasing ciągnika siodłowego, to zmodyfikowany został okres, po którym pojazd zostaje uznany za majątek prywatny przedsiębiorcy.

Leasing w 2022. Czy jeszcze się opłaca?

Od 1 stycznia 2022 roku każdy pojazd przejęty po zakończeniu umowy leasingu zostaje potraktowany jako własność prywatna dopiero po 5 latach liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpił wykup. Jego wcześniejsza sprzedaż jest opodatkowana jako przychód z działalności gospodarczej. Tego okresu nie skraca nawet zamknięcie firmy. Jeśli więc decydujesz się na leasing samochodów do działalności, musisz pamiętać, że sprzedaż pojazdu po zakończeniu umowy będzie od Ciebie wymagała sporo cierpliwości. 


Oczywiście nie sprawia to, że oferty leasingowe samochodów przestały się opłacać. Utrudnienie sprzedaży pojazdu jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej to jedyna istotna zmiana, która nie dotyka przecież wszystkich klientów. Warto jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy, by zarobić na niej jak najwięcej. Sprawdź, jak korzystne warunki możemy zaproponować, jeśli chodzi o leasing auta używanego. Kalkulator leasingowy online pozwoli Ci dokonać wyliczeń w pełni anonimowo — wystarczy, że wypełnisz jedynie podstawowe dane o typie i wartości pojazdu.

Create your account