Od czego zależy rata leasingu?

Rata leasingu — od czego zależy jej wysokość?

Raty leasingu stanowią jeden z kluczowych elementów każdej umowy. Istnieje wiele czynników wpływających na ich wysokość oraz liczbę — należą do nich m.in. długość okresu finansowania lub wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Co więcej, miesięczną ratę leasingową można bez problemu obliczyć za pomocą wygodnego kalkulatora online. Co ma bezpośredni wpływ na wysokość rat leasingowych?

Czym właściwie jest rata leasingowa i z czego się składa?

Leasing samochodów osobowych wiąże się z koniecznością systematycznej spłaty rat. Czym one dokładnie są? To cykliczne opłaty, które klient zobowiązuje się regulować wobec leasingodawcy, zgodnie z zasadami przyjętymi w umowie. W najprostszym ujęciu jest to płatność za bezpośrednie użytkowanie środka trwałego — czyli w tym przypadku pojazdu. Raty w ramach leasingu zazwyczaj należy regulować w comiesięcznym odstępie, lecz w niektórych przypadkach mogą być również spłacane np. kwartalnie. Najczęściej spotykaną formą rat są te o równej wartości. Można jednak spotkać się z pojęciem raty malejącej (degresywnej) tak jak w przypadku m.in. kredytów.

Jakie parametry wpływają na ratę leasingu?

Odpowiednia kalkulacja leasingu stanowi bardzo ważny aspekt podczas zawierania takiej umowy. Uwagę potencjalnych klientów najczęściej zajmują kwestie wartości raty leasingowej — co bezpośrednio na nią wpływa? Czynniki, które decydują o wysokości takiej opłaty to m.in. marża leasingodawcy, wysokość oprocentowania, czas trwania umowy oraz wartość samego środka trwałego wykorzystywanego w ramach leasingu. Co więcej, wysoki wkład własny może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia comiesięcznej raty leasingowej.

Wartość końcowa, czyli ostatnia rata leasingu

Po uregulowaniu ostatniej raty leasingowej umowa zostaje zakończona. Wówczas leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu na własność. Nie jest to jednak regułą. Oferty leasingowe dzielą się na operacyjne oraz finansowe. W ramach tej pierwszej korzystający ma prawo wykupić pojazd zwykle za dużo niższą kwotę. Leasing finansowy natomiast nie przewiduje takiej możliwości, ponieważ przedmiot umowy po jej zakończeniu staje się własnością leasingodawcy.

Kalkulator leasingu pozwoli na dokładnie wyliczenie raty leasingu i pobranie oferty na leasing online

Aby skutecznie obliczyć wszelkie niezbędne wartości takie jak właśnie wysokość raty leasingu, warto skorzystać z dostępnego i precyzyjnego narzędzia, jakim jest kalkulator leasingu. Dodatkowo za jego pomocą z łatwością pobierzesz interesującą Cię ofertę oraz porównasz ją z wieloma innymi.

Create your account