Leasing osobówki a koszty uzyskania przychodu przed rokiem 2019

Przed końcem 2018 roku leasing samochodów osobowych nie był ograniczony kwotą możliwą do uwzględnienia w kosztach podatkowych. Od 1 stycznia 2019 roku przepisy uległy zmianie, by nieco zniechęcić przedsiębiorców wybierających drogi leasing samochodowy luksusowych pojazdów. Graniczna kwota, do której wydatki związane z leasingiem można w pełni uwzględnić w koszcie uzyskania przychodu, to od tamtego momentu 150 tys. zł.

Rozliczenie kosztów proporcją

Klienci decydujący się na oferty leasingowe samochodów droższych niż 150 tys. zł muszą być przygotowani na to, że w kosztach uzyskania przychodu będą mogli uwzględnić wpłatę własną i miesięczne raty w wysokości proporcjonalnej do stosunku ceny auta oraz wartości granicznej. Przykładowo, dla auta wartego 200 tys. zł odliczeniu w koszcie uzyskania przychodu podlega 75% wartości wpłaty własnej i rat, natomiast wybierając leasing samochodu za 300 tys. zł, wolno w ten sposób uwzględnić 50% ponoszonych kosztów. Jedynie część odsetkową rat – niewynikającą z wartości auta – można w takim przypadku odliczyć w pełni.

150 tys. zł – to kwota netto czy brutto?

Kwota graniczna na leasing auta, ustalona na 150 tys. zł, to specyficzna wartość, liczona od wartości netto pojazdu powiększonej o VAT (niepodlegający odliczeniu). Warto jednak pamiętać o tzw. podwójnym limicie, oddzielającym leasing i wykup pojazdu. Nawet jeżeli w przypadku luksusowego auta ograniczone są korzyści podatkowe, wciąż istnieje możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Z kolei odpowiednie oferty leasingowe samochodów osobowych z wysokim wykupem wciąż mają szansę okazać się bardzo opłacalne w ogólnym rozrachunku.

Jak traktować koszty eksploatacyjne?

Ustawowy limit 150 tys. zł na leasing samochodów osobowych nie obejmuje żadnych wydatków eksploatacyjnych. Opłaty związane z kwestiami takimi jak paliwo, olej, bieżący serwis, przeglądy, myjnie czy przejazd autostradami są wliczane w koszty na podstawie sposobu użytkowania. W przypadku pojazdów firmowych jest to 100%, jeżeli zaś użytkujesz pojazd na cele firmowe i prywatne – 75%.


Wspomniana kwota graniczna nie wpływa również na to, jaką propozycję przedstawi Ci nasz kalkulator leasingowy online. Zaledwie kilka podstawowych informacji wystarczy, by błyskawicznie została wyliczona stawka dla Twojego leasingu, nawet jeśli cena auta przekracza 150 tys. zł. Nasi konsultanci czekają, by zaoferować Ci możliwie najkorzystniejszy leasing samochodu na warunkach skrojonych idealnie do Twoich potrzeb.

Create your account