Jak rozliczać leasing w kosztach firmy?

odebranie kluczyków do samochodu

Zakup samochodu osobowego czy ciężarowego to często bardzo duży wydatek, na który nie każda firma może sobie pozwolić. Leasing natomiast umożliwia użytkowanie niezbędnego pojazdu przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej. Rozwiązanie to ma jednak znacznie więcej zalet, spośród których bardzo ważna jest możliwość rozliczania leasingu w kosztach firmy. Jak należy to robić poprawnie? Sprawdźmy w artykule!

Dlaczego warto zdecydować się na leasing?

Leasing przede wszystkim umożliwia nabycie samochodu lub innego pojazdu, który niezbędny jest w Twojej codziennej pracy oraz umożliwi rozwój prowadzonej działalności. Tym sposobem możesz łatwo uniknąć zamrażania dużej części budżetu, ponieważ jesteś zobowiązany wyłącznie do opłacania miesięcznej raty o stałej wysokości. Ponadto leasing samochodu ciężarowego czy osobowego to m.in.:

  • elastyczne warunki umowy (zmiana czasu jej trwania, wysokości raty, wkładu własnego itp.),
  • szybka decyzja leasingodawcy,
  • brak skomplikowanych formalności,
  • możliwość wykupu pojazdu po skończonej umowie.

Co więcej, umowa leasingowa umożliwia legalną optymalizację podatkową większości wydatków związanych z leasingowanym samochodem.

Sposób rozliczania leasingu w firmie

Leasing jest niezwykle opłacalny dla właścicieli działalności zarówno w przypadku samochodów osobowych czy ciężarowych, jak i rozmaitych maszyn rolniczych. Przedsiębiorcy mogą dogodnie rozliczać raty leasingowe, w związku z czym pomniejszają oni przychód swojej firmy o poniesione koszty. Dzięki temu podatek dochodowy płacony jest od niższej kwoty, co procentuje jego znacznie mniejszą wysokością.

Należy przy tym jednak pamiętać o limitach ujmowania w kosztach opłat leasingowych, które obowiązują. Czynni podatnicy VAT natomiast mogą dodatkowo odliczać podatek VAT w swoich miesięcznych rozliczeniach. Do kosztów leasingu, które mogą być rozliczane, uwzględniane są również wydatki eksploatacyjne, takie jak zakup paliwa, serwisy, przeglądy techniczne czy naprawy pojazdu. Odliczeniu może podlegać wówczas 75% ich wartości.

Create your account