Ile trwa uzyskanie leasingu?

leasing samochodowy kalkulator

Operacyjny, finansowy, konsumencki, a może na firmę?

Leasing samochodowy to atrakcyjna opcja, z której bardzo chętnie korzystają zarówno osoby prywatne, jak i te prowadzące własną działalność. W przypadku tych ostatnich, dzięki dobrze dobranej do oczekiwań i możliwości leasingobiorcy umowie finansowej, nie tylko przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku, ale też nowopowstałe firmy mogą znacząco podnieść swoją konkurencyjność i jeszcze lepiej dotrzeć ze swoimi produktami lub usługami do klientów.

Leasing samochodowy – zalety

Przede wszystkim jest to rozwiązanie ułatwiające korzystanie z auta osobowego, dostawczego czy pojazdu mechanicznego innego typu, bez konieczności jego zakupienia lub z opcją dojścia do własności po danym czasie użytkowania i po uregulowaniu wszystkich rat. Inną, wymierną korzyścią jest też to, że koszty związane z leasingiem samochodu można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu, a co za tym idzie, obniżyć wysokość comiesięcznie płaconych danin na rzecz państwa.

Co ważne, nigdy nie jesteśmy zobowiązani do wybrania pojazdu konkretnego producenta lub marki. Auto może, ale nie musi być nowe, a w ofertach leasingodawców dostępne są też modele używane. Dodatkowo, decydując się na tę opcję, nie trzeba już samemu poszukiwać odpowiedniej oferty, ponieważ wyspecjalizowani doradcy z Grupy FI Finance Polska sp. z o.o. przygotują zestawienie najatrakcyjniejszych, dostępnych w danym momencie propozycji i zajmą się związanymi z zawarciem umowy formalnościami.

Uzyskanie leasingu samochodowego krok po kroku

Procedura ta, choć wymaga dopełnienia pewnych formalności nie jest obecnie bardzo czasochłonna. Wymaga jednak odrobiny cierpliwości, przede wszystkim na etapie oczekiwania na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Również sama rejestracja auta może zająć kilka dni. Zasadniczo, cały proces związany z uzyskaniem leasingu samochodowego można podzielić na kilka etapów.

Po pierwsze – określamy potrzeby, analizujemy możliwości i wybieramy rodzaj leasingu samochodowego.

Decydując się na leasing samochodowy warto skrupulatnie przeanalizować nie tylko zapotrzebowanie na nowe auto, ale również naszą możliwość spłaty comiesięcznych zobowiązań – bez względu na to, czy z tej formy finansowania zakupu będziemy korzystać jako osoba prywatna czy też podmiot gospodarczy.

Z pewnością na tym etapie ważną decyzją jest ta o wyborze rodzaju leasingu samochodowego – operacyjnego lub finansowego. Ten pierwszy, w przeciwieństwie do finansowego, daje m.in. możliwość zrezygnowania z obowiązku dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie wymaga też zapłacenia od razu całej kwoty podatku VAT (jest ona dodawana do rat), pozwala na zwrot lub wykup pojazdu po zakończeniu umowy, a także nie uznaje samochodu za składową majątku osoby podpisującej umowę. W przypadku drugiej opcji, auto zawsze staje się naszą własnością, a jeżeli prowadzimy firmę, koszty uzyskania przychodu możemy pomniejszyć jedynie o odsetki z rat.

Po drugie – zestawiamy koszty i zyski.

Dzięki temu łatwiej będzie nam wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto mieć na uwadze fakt, że podpisując umowę koniecznie trzeba będzie uiścić wpłatę początkową, a także uregulować kwestię ubezpieczenia komunikacyjnego – na własną rękę lub korzystając z pomocy pośrednika. Koszty te można zrównoważyć np. poprzez dodatkowe korzyści oferowane przez wybranego brokera, takie jak kompleksowa obsługa posprzedażowa czy atrakcyjny pakiet ubezpieczeniowy. Obliczenie wysokości rat jest obecnie dość proste, ponieważ wiele firm oferuje na swoich stronach kalkulatory ułatwiające ich oszacowanie.

Po trzecie – składamy wniosek, oczekujemy na decyzję i podpisujemy umowę.

Na tym etapie pojawia się z reguły najwięcej formalności. Wydanie pozytywnej decyzji wymaga weryfikacji osoby składającej wniosek pod kątem jej wiarygodności płatniczej, czyli zdolności do wywiązywania się z powziętych zobowiązań finansowych. Tym samym, może pojawić się konieczność przedstawienia dodatkowych dokumentów.

Po weryfikacji, pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpisaniu umowy oraz uiszczeniu pierwszych opłat, przedmiot umowy – w tym przypadku samochód (osobowy, dostawczy lub inny), zostaje przygotowany do odbioru. W rezultacie możemy w pełni korzystać z nowych możliwości i jeszcze dynamiczniej realizować swoje plany biznesowe.

Create your account